• Obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
  73 lata temu, 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.
 • Powstanie Warszawskie
  Na Cmentarzu Powstańców Warszawy leży ponad 80 tys. cywilów - dzieci, kobiet, starców; to oni, choć bezbronni, byli najodważniejsi - mówi PAP Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek, uczestniczka Powstania Warszawskiego.
 • Antoni Macierewicz, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK mjr Leszek Żukowski i płk dr inż. Zbigniew Zaborowski
  "Ludność cywilna była głównym bohaterem Powstania. W apelu jest Smoleńsk, a brakuje odpowiedniego upamiętnienia i uhonorowania mieszkańców Warszawy" - mówi Wanda Traczyk-Stawska ps. "Pączek" w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Weteranka Powstania Warszawskiego została poproszona o komentarz do treści apelu pamięci, który zostanie odczytany w czasie uroczystości rocznicowych, a który MON uzgodniło z przedstawicielami powstańców.
 • Rosyjski okręt Turbinist u wybrzeży Sewastopolu, Krym, Ukraina
  Rosja łamie prawa człowieka na Krymie i może za to odpowiedzieć przed międzynarodowymi sądami. Takie oświadczenie wydało ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.