• Mapa polityczna Europy
    Jest rok 1984, Europę Środkową ogarnął marazm. Po sierpniu 1980 r. i trwającym ponad rok festiwalu wolności polska Solidarność jest zmarginalizowana, podzielona oraz zepchnięta do podziemia. W Czechosłowacji żelazną ręką rządzi Gustáv Husák, kultura znalazła się pod kontrolą zamordystycznej frakcji partii komunistycznej, w radiu dominują kiczowate piosenki Karela Gotta. Na Węgrzech panuje gulaszowa stabilizacja – dzięki lekkiemu otwarciu gospodarki w sklepach pojawiły się zachodnie produkty, a trwające w stanie zbiorowej depresji społeczeństwo zajęło się konsumpcją.
  • Imigranci na łodzi
    Konflikt o migrantów wybuchł na nowo dość niespodziewanie. Był na tyle silny, że niemal doprowadził do rozpadu koalicji rządowej w Niemczech oraz zagroził kanclerz Angeli Merkel. To ona przed trzema laty powiedziała, by migranci po przekroczeniu europejskich granic przyjeżdżali do jej kraju. Z zaproszenia skorzystało ponad milion osób.
  • gospodarka
    Problemy nie znikają, gdy się zamknie oczy. Kraje PIGS – Portugalia, Włochy, Grecja i Hiszpania – to wciąż gospodarcza bomba, której nikt nie umie rozbroić. Tym razem detonator mają Włosi.