Koronawirus w Polsce. Wybór I prezesa Sądu Najwyższego zamrożony16 kwietnia 2020Wyznaczone na 21 kwietnia zgromadzenie ogólne sędziów SN, które miało wybrać kandydatów na następcę prof. Małgorzaty Gersdorf, nie odbędzie się – ustalił DGP.
Prezes Gersdorf wprost: Zmierzamy do państwa autorytarnego15 kwietnia 2020Niewykonanie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej może doprowadzić do kar finansowych i nierespektowania wyroków polskich sądów - oceniła I prezes SN Małgorzata Gersdorf. Jej zdaniem Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego.
Gowin: Koniec kadencji Gersdorf będzie dobrym dniem dla wymiaru sprawiedliwości04 marca 2020Dzień, w którym dobiegnie końca kadencja prezes Gersdorf, będzie dobrym dniem dla wymiaru sprawiedliwości - skomentował wicepremier Jarosław Gowin słowa I prezes SN sformułowane w piśmie do Trybunału Konstytucyjnego.
Przyłębska bije w Gersdorf: Daleko idące wykroczenie03 marca 2020Pierwsza prezes Sądu Najwyższego przenosi język codziennej, publicystycznej debaty na salę TK i sądu - powiedziała we wtorek prezes Trybunału Julia Przyłębska. Jej zdaniem "jest to daleko idące wykroczenie".
Gersdorf nie uważa Izby Dyscyplinarnej za sąd, ale przekazuje jej sprawy do rozpoznania26 lutego 2020Małgorzata Gersdorf uważa, że Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem. Mimo to przekazała jej kilka spraw do rozpoznania.
Tak PiS może przejąć Sąd Najwyższy [SCENARIUSZE]12 lutego 2020Dwa alternatywne zgromadzenia ogólne sędziów SN? Zdaniem konstytucjonalistów to wariant bardzo prawdopodobny. Oznaczałby on bezprecedensowe spotęgowanie sądowego kryzysu
Przyłębska: Czwartkowe posiedzenie izb SN zawieszone22 stycznia 2020Prezes TK Julia Przyłębska wydała oświadczenie o zawieszeniu zaplanowanego na czwartek posiedzenia trzech izb SN. Stało się tak po decyzji marszałek Sejmu Elżbiety Witek o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym.
SN wyłączył z rozprawy siedmioro sędziów. Wśród nich Kamila Zaradkiewicza20 stycznia 2020Siedmioro sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zostało wyłączonych z wyznaczonego na 23 stycznia posiedzenia trzech Izb SN w sprawie sędziów wyłonionych przez nowy skład Krajowej Rady Sądownictwa.
SN ma pomysł na blokadę ustawy sądowej PiS. Bruksela też nie odpuszcza20 stycznia 2020Sąd Najwyższy zamierza uprzedzić wejście w życie ustawy dyscyplinującej sędziów. Działa także Bruksela: dziś lub jutro wniosek KE może trafić do TSUE.
Piotrowicz kontra Gersdorf. "Wyrok to odwet za to, że jestem twarzą reformy"02 stycznia 2020Stanisław Piotrowicz ma przeprosić w oświadczeniu telewizyjnym I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf i sędziego tego sądu Krzysztofa Rączkę za naruszenie ich dóbr osobistych w związku z jego wypowiedzią o sędziach - orzekł warszawski sąd okręgowy. Piotrowicz zapowiada apelację.