• Krzysztof Leski, syn Kazimierza Leskiego ps. Bradl
  W mundurze niemieckiego generała wykradł plany Wału Atlantyckiego. W Powstaniu Warszawskim dowodził oddziałem. Nie dał się złamać ubeckim śledczym. Dziesięć lat siedział w stalinowskim więzieniu. Kazimierz Leski był bohaterem, ale o swoim życiu nie chciał opowiadać nawet własnemu synowi.
 • Drut kolczasty
  Ta książka nie powinna się ukazać – takie zdanie widnieje na okładce „Małej zbrodni” Marka Łuszczyny. Nietrudno jednak odnieść wrażenie, że ukazuje się za późno.
 • Maria Iwanowna i mały Wowa Putin
  „Nieznane fakty dotyczące Władimira Putina” – taką zapowiedź na okładce książki „Wowa, Wołodia, Władimir” zamieszcza jej autorka, Krystyna Kurczab-Redlich, dziennikarka i znawczyni problematyki rosyjskiej. Taka biografia raczej nie miałaby szans ukazać się w Rosji. Nie tylko dlatego, że dotyczy nie zawsze jasnych meandrów polityki prowadzących Władimira Putina na szczyt władzy. Także dlatego, że wyciąga na światło dzienne fakty, które rosyjski prezydent wolałby przemilczeć.
 • "Assassin's Creed". Kadr z filmu
  Uciekający czas widać w każdej sekundzie tego filmu. Wszyscy się gdzieś spieszą, fabuła co chwilę puszcza oko do widza, dialogi to seria niedopowiedzeń, bohaterowie nie wahają się, główny bohater nie zastanawia się choćby przez chwilę nad konsekwencjami swoich wyborów. Nawet orzeł szybujący nad średniowiecznym krajobrazem – znak rozpoznawczy serii gier o asasynach – pruje tak, jakby napędzał go silnik F-16.
 • George Lucas i droid C-3PO w czasie kręcenia "Gwiezdnych Wojen" na Tatooine, czyli w Tunezji
  Gorącego popołudnia latem 1962 roku rozczochrany osiemnastolatek pędził swoim małym włoskim autem marki bianchina po kalifornijskiej zakurzonej drodze. Kiedy skręcał w lewo, w drogę prowadzącą na rodzinną farmę, w kłębach pyłu nie dostrzegł wyprzedzającego go potężnego chevroleta. Siła uderzenia była tak wielka, że zerwała pas bezpieczeństwa i wyrzuciła nastolatka z auta. Bianchina owinęła się wokół przydrożnego drzewa. Chłopak z krwotokiem płuc trafił do szpitala. Gdyby pas wytrzymał i zatrzymał go w samochodzie, on nie przeżyłby zderzenia, a świat nigdy nie poznałby "Gwiezdnych Wojen".
 • "Marszałek był traktowany przez Sowietów z respektem, można powiedzieć, że nawet z pewną dozą strachu" - przyznaje w rozmowie z portalem dziennik.pl prof. Mariusz Wołos, historyk, badacz rosyjskich archiwów i autor książki "O Piłsudskim, Dmowskim i zamachu majowym".
 • Jedne z wielu ofiar obławy augustowskiej (źródło: www.oblawaaugustowska.pl)
  Śledztwo w sprawie obławy augustowskiej z 1945 roku nie jest łatwe. Rosjanie niechętnie współpracując z prokuratorami z Instytutu Pamięci Narodowej, nie chcą przekazać informacji dotyczących nieznanego do dziś losu co najmniej około 600 osób aresztowanych i rozstrzelanych w nieznanym miejscu. Niedawno polskim śledczym udało się jednak zdobyć cenne dokumenty w tej sprawie. Dokumenty, które według rosyjskich zapewnień miały nie istnieć... Opowiada o tym w rozmowie z dziennik.pl Tomasz Danilecki białostockiego oddziału IPN.
 • Nikołaj Michajłowicz Przewalski
  W polskie pochodzenie Józefa Stalina wierzył sam Nikita Chruszczow, który po jego śmierci przejął władzę w Związku Radzieckim. Czy naprawdę ojcem Józefa Wissarionowicza był pochodzący z Polski uczony i podróżnik Mikołaj Przewalski? Adam Węgłowski w książce „Bardzo polska historia wszystkiego” wyjaśnia tę zagadkę.
 • Tajne więzienie NKWD w Warszawie
  11 listopada 2000 roku niepozorna Willa Jasny Dom ujawniła swoją mroczną tajemnicę. Właściciele kamienicy odkryli w piwnicach wyryte na ścianach napisy. Nazwiska, daty, niepokojące świadectwa przetrzymywanych tu ludzi. Okazało się, że w tych murach mieściło się tajne więzienie NKWD. Rosjanie założyli je w styczniu 1945 roku. Trzymali w nim żołnierzy AK, działaczy podziemia niepodległościowego. Tutaj siedział generał August Emil Fieldorf "Nil", zastępca komendanta głównego Armii Krajowej. Tutaj prawdopodobnie był więziony rotmistrz Witold Pilecki...
 • Samolot Boeing 747 startuje
  W tym artykule nie padnie nawet słowo o Smoleńsku. Będzie za to o wiązkach energii strącających samoloty, o spisku producentów środków do prania i hodowli wirusów w rządowych laboratoriach. Czyli o tym, czym karmią się teorie spiskowe.