• Nauka nauką, ale trzeba znaleźć chwilę, by pobujać w obłokach
  Głowa pęka, oczy odmawiają posłuszeństwa, wiedza, zamiast wypełniać umysł, wylewa się uszami. To znak, że czas na relaks! Przedstawiamy prosty przepis na odstresowanie się. Bez wychodzenia z domu - co najwyżej na balkon lub do ogródka. Szybko, tanio i skutecznie!
 • Nie ściągaj! Nie opłaca się...
  To koronny argument przeciwko ściąganiu na maturze. Ci, którzy zostaną przyłapani, nie będą mieli prawa do poprawki. Podobnie jak spóźnialscy, do matury będą mogli przystąpić dopiero za rok.
 • Rozbij w pył maturalny stres. Oto strategie!
  Ratunku, nic nie umiem!!! - czy to ty tak krzyczysz? To znaczy, że masz obok siebie najgorszego doradcę - stres. O tym, jak sobie z nim poradzić, mówi specjalistka od radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi, Krystyna Łuczak, pedagog i licencjonowany trener ART.
 • Mapuj myśli! Twój umysł to pokocha
  Duża kartka, kolorowe pisadła i sporo wyobraźni. Mapy myśli to sposób na powtarzanie wiedzy z niemal każdego przedmiotu. Bez czytania notatek i wertowania podręczników.
 • Nauka do matury idzie pełną parą
  Maturzyści zdający egzamin z chemii i fizyki będą mieć na swoich stołach pomoce naukowe. Będą to zatwierdzone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną zestawy wzorów i tablice chemiczne. Poza tym na maturze z matematyki będzie się można ratować, korzystając z karty wybranych wzorów matematycznych. Co będzie w tych pomocach? Sprawdź!
 • Metoda słów zastępczych - cudowny sposób na naukę słówek
  Gdyby uczyć się pięciu słówek dziennie, to przy założeniu, że zapamięta się choć trzy z nich, po roku nasz słownik wzbogaci się o ponad tysiąc nowych wyrażeń.
 • Słowniki, tablice, przyrządy. Co można mieć ze sobą na maturze?
  Słownik ortograficzny na języku polskim - dozwolony! Cyrkiel na matematyce - jak najbardziej! Ale przy kolorze długopisu trzeba już uważać. Oto, co trzeba i co można mieć ze sobą na maturze.
 • Ustna matura z polskiego - troje członków komisji, twój temat i TY
  Wybrać temat, przygotować go, zaprezentować, a potem odpowiedzieć na pytania jego dotyczące - tak w największym skrócie wygląda ustna matura języka polskiego. W ciągu 25 minut można zgromadzić maksymalnie 20 punktów.
 • Kopniak na szczęście obowiązkowy przed maturą
  Czy działają? Tego na pewno nie wie nikt. Ale chyba mało kto zaryzykuje, by sprawdzać to na własnej skórze. Maturalne przesądy przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a klasy do klasy. Zobacz, co należy, a czego nie wolno robić, by nie kusić losu na egzaminie.
 • Matura z polskiego sprawdza m.in. znajomość lektur
  O ledwie dziesięć minut jest dłuższa rozszerzona matura z języka polskiego od tej podstawowej. W obu także trzeba napisać wypracowanie i liczy się, by było "na temat". Reszta to już same różnice - od zakresu lektur, których znajomość jest sprawdzana, po odpowiedź na pytanie, czy takiego egzaminu można w ogóle nie zdać.