• Matura
  Dziś rozpoczynają się matury. Około 284 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpi o godzinie 9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego; egzamin będzie przeprowadzany na poziomie podstawowym.
 • Egzamin maturalny z języka polskiego
  310 tysięcy maturzystów przystąpiło dziś do egzaminu dojrzałości z języka polskiego. 191 tysięcy z nich pisało ten egzamin według nowej formuły. Dotyczy to tych uczniów liceum, którzy uczą się zgodnie z nową podstawą programową.
 • Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu na chwilę przed rozpoczęciem egzaminu maturalnego
  "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego i "Potop" Henryka Sienkiewicza - na tych dwóch lekturach oparte były tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym. Sesję tegorocznego egzaminu dojrzałości rozpoczęło dziś prawie 334 tysięcy uczniów.
 • Taniec
  Pierwszego dnia matur zdający zmagali się nie tylko z językiem polskim. Chętni zdawali także egzamin z wiedzy o tańcu. Zobacz arkusze matury na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
 • O czym pamiętać przed maturą?
  W wielkim stresie umykają czasem nawet najbardziej oczywiste rzeczy. Dlatego już dziś warto przypomnieć sobie to, o czym nie można zapomnieć jutro rano. Oto siedem rzeczy, których trzeba dopilnować przed wyjściem na maturę.
 • Co można robić dzień przed maturą? Tylko się nie ucz...
  Książki na bok! Ostatni dzień przed maturą to najgorszy czas na gorączkowe powtarzanie czegokolwiek. Każde inne zajęcie jest lepsze - im dalej od biurka, tym lepiej. Oto kilka propozycji tego, co można ze sobą zrobić ostatniego dnia przed egzaminem dojrzałości.
 • Zamiast powtórki, zobacz, jakie błędy powtarzają się na maturze z polskiego
  Już w piątek, 4 maja, rozpocznie się tegoroczny maturalny maraton. Na pierwszy ogień, tradycyjnie, język polski. Teraz, gdy na powtórki już chyba trochę za późno, warto zdać sobie sprawę z błędów, które co roku powtarzają się na egzaminie. Oto, gdzie najczęściej maturzyści tracą punkty.
 • Matura z polskiego sprawdza m.in. znajomość lektur
  O ledwie dziesięć minut jest dłuższa rozszerzona matura z języka polskiego od tej podstawowej. W obu także trzeba napisać wypracowanie i liczy się, by było "na temat". Reszta to już same różnice - od zakresu lektur, których znajomość jest sprawdzana, po odpowiedź na pytanie, czy takiego egzaminu można w ogóle nie zdać.
 • Taka była matura z francuskiego. Sprawdź!
  Francuska edycja "Mam talent", możliwości Google Earth i opowieść o znalezionym psie - to wszystko pojawiło się na pisemnej maturze z języka francuskiego. Zobacz arkusze z zadaniami, także z poziomu rozszerzonego i dla klas dwujęzycznych.
 • CKE: Wyniki matur pisemnych w połowie czerwca
  Niemal 400 tysięcy maturzystów przez trzy tygodnie zmagało się z zadaniami z kilkudziesięciu przedmiotów. Język polski i matematykę zdawali wszyscy, wielu także geografię i język angielski. Egzaminy ustne trwają do 27 maja, ale kiedy poznamy wyniki matur pisemnych?