• Matura próbna w Szczecinie
  Nauczyciele z najlepszych szkół w Polsce oceniają dla dziennik.pl próbną maturę i snują prognozy dotyczące tej właściwej. Czego się spodziewać? Czego obawiać? Na jakie trudności natrafiali uczniowie?
 • Przyszli prawnicy, absolwenci administracji, a także nauczyciele zdawali egzamin dojrzałości z historii. Poniżej arkusze z zadaniami i przykładowe rozwiązania przygotowane przez ekspertów Uniwersytetu Śląskiego.
 • Matura z historii - odpowiedzi do zadań z poziomu rozszerzonego
  Matura z historii na poziomie rozszerzonym to dla wielu zdających przepustka na studia humanistyczne. Zobacz przykładowe odpowiedzi przygotowane przez Tomasza Poznańskiego z Zakładu Historii Nowożytnej XVI-XVIII w. Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego.
 • Matura 2012 z historii
  Temat dotyczący starożytności to na wypracowaniu maturalnym z historii rzadkość. A ten właśnie okres historyczny pojawił się zarówno wśród tematów na egzaminie na poziomie rozszerzonym, jak i wśród pytań na poziomie podstawowym. Zobacz arkusze i przykładowe odpowiedzi.
 • Matura 2012 w toku
  Ponad 75 tys. maturzystów przystąpiło w poniedziałek o godzinie 9 do egzaminu pisemnego z biologii. Biologia należy do najchętniej wybieranych przedmiotów na maturze; w tym roku chęć zdawania tego właśnie przedmiotu zadeklarowało ponad 19 proc. maturzystów.
 • Matura już za kilka dni...
  11 maja w piątek - wiedza o społeczeństwie, a 14 maja w poniedziałek - historia. Humanisto, jeśli zdajesz maturę z tych przedmiotów, koniecznie zobacz filmową powtórkę last minute, przygotowaną przez trenerki serwisu Maturowo.edu.pl.
 • Maturalna powtórka z historii
  Kiedy i komu Chiny odstąpiły wyspę Hong Kong? Kim byli mandaryni? Dlaczego poddani w czasach dynastii mandżurskiej nosili długie warkocze? Sprawdź, co wiesz o historii Chin. Powtórkę maturalną przygotowali eksperci z serwisu Maturowo.edu.pl.
 • Studia historyczne bez matury z historii
  Naukowcy bronią historii w liceach, ale na studia historyczne przyjmują chętnych bez matury z tego przedmiotu - informuje "Gazeta Wyborcza".
 • Maturalna powtórka z historii
  Nie było to szczególnie wielkie powstanie - ani nazbyt liczne, a trwało ledwie kilka dni. Ale bardziej niż one radykalnego w XIX wieku w Polsce nie było. A w dodatku skończyło się źle dla Krakowa. Kolejna odsłona maturalnej powtórki z historii, przygotowanej przez serwis Maturowo.edu.pl.
 • W 1848 roku Europę ogarnęło narodowe przebudzenie - we Francji, w krajach niemieckich, włoskich i wielu innych wybuchały rewolucje i powstania. Polacy te wydarzenia wyprzedzili. O tym, co działo się po powstaniu listopadowym, w kolejnej odsłonie powtórki z historii, przygotowanej przez ekspertów serwisu Maturowo.edu.pl.