• Michał Rusinek
  "Patriotyzm na czas pokoju to przede wszystkim odpowiedzialność za przestrzeń, w której żyjemy, rozumianą dosłownie oraz metaforycznie, czyli w sensie kultury czy języka. Jest w nim otwartość na innych, nie traktowania ich jak wrogów. To także postawa oparta na szacunku, dialogu i konsensusie" - mówi w rozmowie z dziennik.pl Michał Rusinek, który w swojej najnowszej książce dla dzieci "Jaki znak twój?" prezentuje nowe spojrzenie na patriotyzm przez pryzmat "Katechizmu polskiego dziecka" Władysława Bełzy.
 • Michał Rusinek
  Domyślam się, że po skandalu, który wybuchł w Akademii Szwedzkiej na fali akcji #metoo, pisarz, który by w tym roku dostał nagrodę, byłby w trudnej sytuacji - mówi w rozmowie z dziennik.pl Michał Rusinek, pisarz, tłumacz i literaturoznawca oraz sekretarz Wisławy Szymborskiej.
 • okładka książki Michała Rusinka "Nic zwyczajnego o Wisławie Szymborskiej"
  "Myślę, że ta książka nie jest plotkarska, niczego nie zdradza. Gdyby Szymborska przeczytała taką książkę napisaną o jakiejś swojej koleżance, jestem przekonany, że by jej się spodobała" - twierdzi Michał Rusinek. Wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej zdradza, jak poetka pozbywała się niechcianych gości, skąd wzięło się jej zamiłowanie do robienia dowcipów, a także jak reagowała na zarzuty o pisanie wierszy ku czci Stalina i dlaczego chciała, by jej poezja była zrozumiała dla wszystkich.
 • Wisława Szymborska
  13 ostatnich wierszy Wisławy Szymborskiej oraz fragmenty niedokończonych utworów zostały opublikowane w tomiku "Wystarczy", który od dzisiaj jest dostępny w księgarniach.
 • Powołanie Fundacji Wisławy Szymborskiej, która będzie się opiekowała dorobkiem literackim poetki oraz ustanowienie nagrody literackiej - to najważniejsze postanowienia ujawnionej publicznie części otwartego w środę testamentu noblistki.