• Ból
  W obecnych czasach w „sieci” można znaleźć odpowiedź na prawie każde pytanie. Sięganie po łatwo dostępne informacje spowodowane chęcią zebrania wiadomości o potencjalnej chorobie wynika głównie ze strachu lub wstydu związanego z wizytą u specjalisty czy też konieczności czekania na wizytę lekarską. Tak właśnie 15 proc. Polek za pierwszą pomoc uznaje internet. O co najczęściej pytają Polki na forach internetowych i czego nie wiedzą o mięśniakach macicy?
 • Cierpiąca kobieta
  „Dlaczego kobiety muszą być okaleczane, skoro pojawiła się zupełnie nowa jakość w medycynie, która zrewolucjonizowała system leczenia mięśniaków i dała szansę wielu kobietom na zachowanie macicy?” – to pytanie zadaje Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi Magnolia. Stowarzyszenie alarmuje, bo chociaż nieinwazyjna metoda farmakologiczna leczenia mięśniaków macicy jest dostępna w Polsce, to niestety nie dla wszystkich!
 • Czy mięśniaka macicy trzeba usunąć operacyjnie?
  "Na pewno czeka mnie operacja” - to pierwsza myśl, która nasuwa się pacjentkom, u których zdiagnozowano mięśniaki macicy. Jeszcze do niedawna operacyjne leczenie mięśniaków macicy było rutynowym postępowaniem. Jednak współczesna medycyna oferuje szereg nowoczesnych metod leczenia, których wybór jest uzależniony od wielu czynników, m.in. od wieku pacjentki, umiejscowienia mięśniaka, jego rozmiaru i unaczynienia.
 • Mięśniaki macicy występują u ok. 40% kobiet w wieku od 35. do 55. roku życia
  Sytuacja Polek chorujących na mięśniaki macicy była tematem spotkania przedstawicieli organizacji kobiecych. Standardem leczenia w Polsce jest histerektomia (usunięcie macicy), z czym nie zgodzili się uczestnicy spotkania, podkreślając, że pacjentki mają prawo wiedzieć i korzystać z innych dostępnych metod, w tym nieinwazyjnej farmakoterapii, zwłaszcza, jeśli planują macierzyństwo. Wsparcie merytoryczne inicjatywie zapewnili prof. Jan Kotarski oraz dr Jacek Tulimowski.
 • Mięśniaki macicy to nie wyrok
  Diagnoza mięśniaków macicy u większości kobiet budzi strach i niepokój. W nowej sytuacji pacjentka ma mnóstwo pytań natury medycznej. Oto odpowiedzi na niektóre z nich.