• Lekarz zagląda do gardła dziecka
  Tonsillektomia, czyli usunięcie migdałków podniebiennych, jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów laryngologicznych. U dzieci często chorujących na anginę może przynieść znaczącą poprawę. Mimo to wciąż pojawiają się wątpliwości, czy będące częścią układu immunologicznego migdałki powinny być usuwane.
 • Lekarz zagląda do gardła dziecka
  Często pojawiająca się u dziecka angina, nieustanny ból gardła, a nawet wysoka gorączka – to powody do zmartwień wielu rodziców. Choroby dróg oddechowych najmłodszych, zwłaszcza te powtarzające się, to znak, że z układem odpornościowym malucha nie wszystko jest w porządku. Dlatego na najczęściej padające pytania dotyczące infekcji odpowiadamy wraz z lek. laryngologiem Edytą Witkowska.
 • Lekarz bada gardło pacjentki
  Chyba najbardziej znanym migdałkiem jest migdałek gardłowy, czyli tak zwany trzeci migdałek, który uprzykrza życie dzieciom i ich rodzicom. Ten jednak zanika u przeważającej większości osób w okresie dorastania. Tymczasem problemy z migdałkami nie ustają i nie są wcale rzadkie wśród dorosłych. Jak sobie z nimi radzić - opowie specjalista laryngolog, dr n. med. Krzysztof Cecherz.
 • Badanie gardła
  Migdałek gardłowy, znany jako trzeci migdał, budzi wiele emocji i kontrowersji wśród rodziców. Między trzecim a ósmym rokiem życia następuje ich znaczący wzrost, ponieważ jest to okres, kiedy układ chłonny pracuje najintensywniej. Zdarza się jednak, że nadmierny przerost migdałka staje się problemem. O tym, kiedy konieczna jest pomoc laryngologa, mówi doktor Tomasz Broda – otolaryngolog ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.
 • Badanie u lekarza
  Czy powinno się wycinać dziecku migdałki? To pytanie nurtuje wielu rodziców, których dzieci często miewają anginę. Jakie są wskazania do takiego zabiegu? Na te pytania odpowiedział w "Dzień Dobry TVN" otolaryngolog, dr Tomasz Broda.
 • Badanie gardła
  Twoje dziecko często łapie infekcje, chrapie i źle słyszy? To może być wina migdałków. Czy konieczne jest ich wycięcie? Wielu rodziców obawia się tego zabiegu, bo narosło wokół niego sporo mitów. Dlatego sprawdzamy, czy jest się czym niepokoić.
 • Powiększone migdałki mogą powodować bezdech senny
  Jeśli dziecko ma przerośnięte migdałki podniebienne oraz gardłowy (tzw. trzeci migdałek), nie warto zwlekać z zabiegiem ich usunięcia. Ta prosta operacja ochroni malca przed rozwojem groźnych chorób - dowodzą amerykańscy naukowcy.
 • Zapalenie gardła może maskować objawy nowotworu gardła
  Ból gardła nie zawsze musi oznaczać infekcję, nawet w sezonie grypowym. Jak wynika z najnowszych badań, w 2008 roku na nowotwór gardła zapadło 645 Polaków. W tym samym roku z tego powodu zmarło w naszym kraju 465 osób.