• Mount Everest
  Uformowana przez rząd Nepalu specjalna komisja rozważa wprowadzenie bardziej surowych kryteriów dla himalaistów, którzy będą chcieli zaatakować najwyższy szczyt świata Mount Everest (8850 m n.p.m.). Wymagane mają być m.in. doświadczenie i dobry stan zdrowia.
 • Andrzej Bargiel
  Andrzej Bargiel, który w lipcu 2018 r., jako pierwszy na świecie zjechał na nartach ze szczytu K2 (8611 m) w Karakorum planuje podobny wyczyn na najwyższej górze świata Mount Evereście (8848 m), co byłoby również pionierskim dokonaniem. Wyprawa rozpocznie się 25 sierpnia.
 • Mount Everest
  Po serii wypadków na zatłoczonym Evereście, władze Nepalu rozważają zabronienie słabszym wspinaczom wejścia na najwyższy szczyt świata. Rząd może wprowadzić obowiązkowe badanie przez lekarza w bazie pod tym szczytem lub przejście kursu wspinaczkowego.
 • Widok na Lhotse
  Himalaistka Elisabeth Revol w ciągu dwóch dni zdobyła Mount Everest i Lhotse - poinformował organizator wyprawy Rishi Ram Bhandari. Francuzka w styczniu ubiegłego roku została uratowana na zboczach Nanga Parbat (8126 m) przez polską wyprawę na K2.
 • Mount Everest
  Nepalczyk Kami Rita Sherpa po raz 24., a drugi w ciągu kilku dni, stanął we wtorek na Mount Evereście. 49-latek pobił tym samym własny rekord liczby wejść na najwyższy szczyt Ziemi (8848 m).
 • Mount Everest
  Nepalczyk Kami Rita, który już 22 razy zdobył najwyższy szczyt świata Mount Everest (8848 m) zamierza w maju znów atakować Czomolungmę i poprawić swój wyczyn. "Rekordy są po to, by je łamać" - powiedział 49-letni Szerpa, który w planach ma kolejne wejścia.
 • Mount Everest
  Po czterech nieudanych próbach Xia Boyu, któremu w 1996 roku z powodu choroby trzeba było amputować obie nogi, zdobył najwyższy szczyt świata Mount Everest (8848 m). Wspinaczkę na protezach 69-letni chiński himalaista zakończył w poniedziałkowy poranek.
 • Mount Everest
  "Musimy zejść na dół, aby nie stracić naszych palców albo kogoś na drodze, jest bardzo niebezpiecznie" - przekazał Alex Txikon. Baskijski himalaista z sześcioosobową ekipą w środę rozpoczął atak szczytowy na Mount Everest (8848 m) bez użycia tlenu z butli.
 • Mount Everest
  Władze Nepalu zabroniły samotnych wspinaczek na himalajskie szczyty, włączając na listę m.in. Mount Everest (8848 m). Decyzję uzasadniono względami bezpieczeństwa. Rozporządzenie rządowe wyklucza także możliwość udziału w górskich wyprawach osobom z podwójną amputacją i niewidomym.
 • Mount Everest
  Nepal po raz pierwszy zmierzy najwyższy szczyt globu - Mount Everest. Celem jest sprawdzenie czy na jego wysokość miało wpływ trzęsienie ziemi, które dotknęło kraj w 2015 roku - poinformował rząd nepalski.