• Robert Lewandowski
  Robert Lewandowski od tej pory walczyć będzie nie tylko o piłkę na boisku. Napastnik Bayernu Monachium zainwestował w polski startup Samurai Labs przygotowujący narzędzie do automatycznego wykrywania mowy nienawiści w internecie.
 • Dziecko używa tablet
  Jak na mowę dzieci wpływa częste oglądanie telewizji? Czy tablet można uznać za zabawkę edukacyjną?
 • Amerykanie czytają nazwy polskich miast
  Język polski jest trudny nie tylko w piśmie, ale i w mowie. Przekonali się o tym Amerykanie, których poproszono o przeczytanie nazw kilku polskich miast. Zobacz, z którymi mieli najwięcej problemów.
 • Karmienie butelką
  Nic tak nie frustruje dziecka, jak bycie nierozumianym. Dobra komunikacja to pewność siebie i dobre relacje z innymi. Tę umiejętność niemowlę kształci z pomocą rodziców już od pierwszych dni życia, a największe znaczenie ma… sposób karmienia! Bez względu na to, czy dziecko będzie karmione naturalnie czy butelką, jest to jego pierwszy trening mowy.
 • Zostań mistrzem ciętej riposty
  „Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”… ale nie tylko o to. Czasem na darmo szukasz słów, podczas kiedy wystarczyłoby ich zaledwie kilka... ostrych, inteligentnych i zabawnych. Pora coś z tym zrobić!
 • Wykład
  Jak mówić, by cię słuchano? Jak przemawiać, aby nie zanudzić, a trzymać w napięciu? Ekspertka Olivia Schofield zdradza tajniki uwodzenia słuchaczy. Przeczytaj i spróbuj zostać mówcą doskonałym!
 • Żeby wyleczyć jąkanie potrzebna jest żmudna i długotrwała terapia
  Jąkanie można skutecznie leczyć. Konieczna jest tylko żmudna i czasami długotrwała terapia, bo na tę dolegliwość nie ma żadnej pigułki - przypominają specjaliści z okazji obchodzonego 22 października Światowego Dnia Osób Jąkających się.
 • Eksperci alarmują: Naszą mowę jakby wszy oblazły
  Wulgaryzmy, skrótowość konieczna przy korzystaniu z telefonu komórkowego i komputera, brutalizacja języka - to największe zagrożenia dla języka polskiego, jakie wskazywali w środę uczestnicy Kongresu Języka Polskiego w Katowicach.
 • Rewolucyjna aplikacja - tak iPhone pomaga chorym
  Telefon komórkowy może służyć nie tylko temu, po co został wymyślony. Kanadyjscy badacze z Uniwersytetu w Toronto opracowali aplikację na iPhone'a, która osobom z autyzmem lub mającym problemy z mówieniem pomaga w komunikowaniu się.