• Martyna Wojciechowska "Kobieta na krańcu świata"
    "Prawdziwym wyzwaniem dla dziennikarzy, którzy starają się rzetelnie dokumentować odmienne kultury jest to, jak podejść do innych z należytym szacunkiem i uniknąć protekcjonalizmu oraz oceniania rzeczy przez pryzmat nas samych, naszych wartości i przekonań" - twierdzi Martyna Wojciechowska jednocześnie dodając: "Są jednak sytuacje, na które nie może być zgody, pobłażania, nie można tłumaczyć ich odmienną kulturą". Z podróżniczką rozmawiamy także o sytuacji kobiet w Polsce i na świecie i pytamy, czy multikulturowość ma szansę powodzenia.
  • Elżbieta Dzikowska i plemię Mursi
    "Myślę, że polskie tradycje zanikają, ponieważ państwo o nie nie dba. Bardzo podoba mi się Norwegia, w której jest wysoki poziom życia, ale tez zachowana tradycja. 90% kobiet ma w swoich szafach stroje regionalne, które zakładają przy okazji świąt narodowych, imienin sąsiadów czy wizyt w kościele" - powiedziała Elżbieta Dzikowska. Z słynną podróżniczką rozmawiamy o smutku Indian, wypieraniu tradycji przez nowoczesność i braku multikulturowości w naszym społeczeństwie. Pretekstem do spotkania była premiera książki "Tam, gdzie byłam 2".
  • Nowy Jork
    "Amerykanie nadal snobują się na Europę. A jak już się dowiedzą, że jesteś z Europy Wschodniej, są przekonani, że jesteś inteligentny, oczytany i bardzo dobry z matematyki" - mówi Magdalena Muszyńska-Chafitz - pierwszy polski, licencjonowany przewodnik po Nowym Jorku, odznaczony złotą gwiazdką. O życiu w Wielkim Jabłku, poszukiwaniu pracy i stereotypach na temat Polaków rozmawiamy przy okazji premiery jej książki "Z Nowym Jorkiem na NY".