• Karolina Korwin Piotrowska, Sztuka konsumpcyjna
  Karolina Korwin Piotrowska podsumowała aferę z cenzurą w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zdaniem dziennikarki świadczy ona o tym, że Polacy nie rozumieją sztuki współczesnej.
 • "Różowe azalie" Leona Wyczółkowskego
  Święto pastelu w warszawskim Muzeum Narodowym. Prace takich artystów jak Stanisław Wyspiański, Teodor Axentowicz, Leon Wyczółkowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Olga Boznańska i Anna Bilińska-Bohdanowiczowa - od dziś można oglądać na nowej wystawie w tej placówce.
 • Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego z klepsydrą, Marcello Bacciarelli, 1793, olej, płótno, nr inw. MP 312 MNW
  Blisko 500 dzieł prezentowanych w ośmiu muzealnych salach – zaaranżowanych na wzór drogi wtajemniczenia do loży – zilustruje nie tylko historię i dorobek rodzimej masonerii, nazywanej też wolnomularstwem, lecz także reprezentowane przez nią uniwersalne wartości: wolność, braterstwo, solidarność, tolerancję oraz ideę samodoskonalenia jednostki i całych grup społecznych.
 • Piazza delle Erbe w Weronie, 1900, olej, płótno naklejone na desce, 17,7 x 27,3 cm, Muzeum Narodowe w Krakowie
  Historia dwóch braci. Warszawskie Muzeum Narodowym pokazuje wystawę prac Aleksandra Gierymskiego, a za miesiąc w Krakowie - jego starszego brata, Maksymiliana.
 • Brama na Starym Mieście w Warszawie, 1883, olej, płótno, 64 x 49 cm, Muzeum Sztuki w Łodzi
  Wystawą dzieł jednego z najwybitniejszych malarzy polskich drugiej połowy XIX wieku Muzeum Narodowe w Warszawie powraca do tradycji prezentacji twórczości artystów ze środowiska warszawskiego. Jest to pierwszy po 76 latach tak wszechstronny i kompletny pokaz dorobku artystycznego malarza, który był bohaterem wystawy inaugurującej w 1938 roku działalność Muzeum w nowym gmachu w Alejach Jerozolimskich.
 • Triumf baroku w Muzeum Narodowym w Warszawie. Po świetnej wystawie poświęconej twórczości giganta XX wieku Marka Rothki, od jutra czekają na nas prace jednego z najwybitniejszych włoskich malarzy XVII wieku - Guercina - ponad 30 obrazów przede wszystkim o tematyce religijnej.
 • Pierwsza w Warszawie stała kolekcja sztuki współczesnej
  Galeria Sztuki XX i XXI Wieku to pierwsza w Warszawie galeria stała prezentująca panoramę polskiej sztuki ostatnich 100 lat w kontekście burzliwej i trudnej historii. Sztuka "uznana" wchodzi w dyskurs z pracami kontestującymi polityczne i społeczne status quo. Otwarcie już 19 stycznia.