• Zbigniew Ścibor-Rylski
  Środowisko Powstańców Warszawskich, wspierane przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, rozpoczęło starania o wybudowanie w stolicy pomnika, upamiętniającego postać zmarłego niedawno gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego. Monument ma stanąć w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Jest już wstępne zielone światło ze strony stołecznych radnych.
 • okładka płyty Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis "Fogg - pieśniarz Warszawy"
  "Fogg – pieśniarz Warszawy" to tytuł płyty, na której znajdą się utwory Mieczysława Fogga w interpretacji zespołu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis. Album ukaże się 27 lipca w ramach corocznego cyklu Pamiętamy’44 i obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tego dnia odbędzie się także uroczysty koncert prezentujący zarejestrowany materiał. Organizatorem wydarzenia i wydawcą płyty jest Muzeum Powstania Warszawskiego, a współwydawcą Wydawnictwo Agora.
 • Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i naczelny rabin Polski Michael Schudrich podczas uroczystej sesji Rady Miasta Stołecznego Warszawy, 31 bm. na Zamku Królewskim w Warszawie.
  W ocenie rzeczniczki PiS Beaty Mazurek wypowiedź prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz podczas uroczystości z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego była skandaliczna. Rzeczywistość jest dziś inna niż 73 lata temu - zaznaczyła Mazurek.
 • "Bradl". Komiks o przygodach Kazimierza Leskiego
  „Nazywam się Leski. Kazimierz Leski” – tak przedstawiałby się jeden z najlepszych polskich asów wojennego wywiadu, gdyby jego losy postanowił opisać Ian Fleming. Dziwne, że tego nie zrobił, bo życie Kazimierza Leskiego, pseudonim Bradl, było bardziej urozmaicone niż niejedna misja Jamesa Bonda. Właśnie wyszedł komiks o przygodach polskiego agenta.
 • Prezydent Andrzej Duda w Muzeum Powstania Warszawskiego
  Kombatanci i działacze społeczni skupieni w Radzie Muzeum Powstania Warszawskiego zwracają się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o zaangażowanie się w opanowanie konfliktu politycznego trawiącego Polskę. Do listu, jaki został wysłany do Kancelarii Prezydenta, dotarł dziennik.pl.
 • Alina Janowska
  "Zobaczyłam Niemców schodzących według mnie na jakiejś zewnętrznej - to mogło być ze sznurów zrobione - drabinie, wzdłuż, w skos ściany. Z wysokości może pierwszego piętra schodzili z rękami do tyłu i dalej szli już po prostym" - tak moment zdobycia przez powstańców budynku PAST-y zapamiętała aktorka Alina Janowska. Jej relacja znajduje się w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.
 • Generał Zbigniew Ścibor-Rylski
  "3 września dostajemy rozkaz pójścia na Czerniaków. My jedni z pierwszych z „Radosławem”, z 3 na 4 w nocy, przez plac Trzech Krzyży, wcześniej przez barykadę, Alejami Jerozolimskimi przeszliśmy. Pamiętam, że plac Trzech Krzyży był bardzo zniszczony, gruzy, blachy. Jeszcze był rów wzdłuż Książęcej" - wspomina generał Zbigniew Ścibor-Rylski, pseudonim Motyl, w czasie Powstania Warszawskiego major Armii Krajowej, żołnierz batalionu "Czata 49" zgrupowania "Radosław". Jego relacja znajduje się w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.
 • Generał Zbigniew Ścibor-Rylski
  Obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbywają się w cieniu sporu wokół procesu lustracyjnego wytoczonego przez IPN sędziwemu generałowi Zbigniewowi Ścibor-Rylskiemu. Do sprawy odniósł się dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
 • Powstanie Warszawskie 1944 Wola spacer śladami Powstania Warszawskiego
  Odpowiedzialni za rzeź Woli nigdy nie zostali ukarani, a główny kat - Gruppenführer SS Heinrich Friedrich "Heinz" Reinefarth - po wojnie przez kilkanaście lat był burmistrzem znanego kurortu Westerland na wyspie Sylt w Szlezwiku-Holsztynie, posłem do lokalnego Landtagu i cenionym prawnikiem.
 • Tablica poświęcona prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu na gmachu Muzeum Powstania Warszawskiego
  Co ma wspólnego Powstanie Warszawskie z katastrofą smoleńską? Rada Muzeum Powstania Warszawskiego sprzeciwia się odczytaniu nazwisk ofiar katastrofy samolotu z prezydentem Lechem Kaczyńskim w czasie 72. rocznicy wybuchu powstania publikuje specjalną uchwałę w tej sprawie.