• Mężczyzna pali e-papierosa
  Ten projekt może być gotowy nawet za kilka tygodni. A chodzi o e-papierosy. Ministerstwo Zdrowia chce zaostrzenia przepisów, tak by używki były traktowane podobnie jak zwykły tytoń. Zakaz ich używania w miejscach publicznych oraz zakaz sprzedaży nieletnim to tylko niektóre zmiany jakie zawiera resortowy projekt.
 • Bartosz Arłukowicz
  Kolejny polityk mówi o konieczności podniesienia składki zdrowotnej. Po politykach PSL, takie rozwiązanie sugeruje Krzysztof Janik, były wicepremier i członek Rady Krajowej SLD. Jego zdaniem, to jeden ze sposobów na znalezienie większych pieniędzy na opiekę zdrowotną.
 • Kontraktowanie programów lekowych przebiega bez zakłóceń?
  Z raportów z oddziałów wojewódzkich NFZ, które wpłynęły do Ministerstwa Zdrowia wynika, że kontraktowanie programów lekowych, które zaczną obowiązywać od 1 lipca, przebiega bez zakłóceń - dowiedziała się PAP w MZ.
 • Leczenie onkologiczne pod kontrolą
  Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował w środę, że wspólny zespół resortu zdrowia i NFZ wypracował rozwiązania dotyczące dostępu do leków onkologicznych. P.o. prezesa NFZ wydał m.in. zarządzenie regulujące finansowanie tych leków pochodzących z importu docelowego.
 • Nowa lista refunacyjna od 1 maja
  1 maja wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych. Są na niej nowe leki stosowane w leczeniu osteoporozy i raka piersi, obniżka cen urzędowych dla 180 medykamentów, 42 programy lekowe oraz nowe wskazania terapeutyczne dla 83 medykamentów.
 • Od 1 lipca dotychczasowe programy terapeutyczne przekształcają się w lekowe
  Programy terapeutyczne powinny obowiązywać nie do lipca, ale do końca tego roku, ponieważ nie ma jeszcze gotowych rozwiązań do przekształcenia ich w programy lekowe - uważają eksperci systemu ochrony zdrowia.
 • Problemy z dostępem do chemioterapii
  Wpłynęły kolejne sygnały od pacjentów, którzy mieli problemy z dostępem do chemioterapii - poinformowała rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska. Dotyczą one m.in. szpitali w Warszawie i Gdańsku.
 • Ostrzeżenia obrazkowe miały pojawić się na paczkach papierosów od marca 2013 roku
  Minister zdrowia zdecydował, że na razie nie wejdzie w życie rozporządzenie wprowadzające od marca 2013 r. ostrzeżenia obrazkowe na paczkach papierosów, ponieważ Komisja Europejska nie ma nowego katalogu tych obrazków. Organizacje pozarządowe krytykują decyzję ministra.
 • Ustawa refundacyjna budzi zastrzeżenia lekarzy, aptekarzy, pacjentów
  Kilka dni przed wejściem w życie, ustawa refundacyjna budzi zastrzeżenia m.in. lekarzy, aptekarzy, pacjentów. Część właścicieli aptek zapowiedziała, że nie podpisze umów z NFZ. Listę refundacyjną krytykuje m.in. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.
 • Narodowy Fundusz Zdrowia na leczenie pacjentów w przyszłym roku wyda 60,9 mld zł
  W przyszłym roku Ministerstwo Zdrowia przeprowadzi kolejną ofensywę legislacyjna. Na pierwszy ogień pójdzie projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.