• Lekarz, który zakwalifikował do przeszczepu nerki z nowotworem, został uniewinniony przez lubelski Sąd. Pacjenci po przeszczepie zmarli. Wyrok nie jest prawomocny.
 • USG jamy brzusznej i analizę moczu warto wykonać przynajmniej raz w roku
  Ponad połowa guzów nerki wykrywana jest podczas przypadkowych badań, takich jak zwykłe USG - zwracał uwagę ekspert w dziedzinie urologii podczas konferencji poświęconej chorobom układu moczowo-płciowego u mężczyzn.
 • Lekarze przeprowdzający transplantację
  31-letni gorzowianin zamieścił na stronie internetowej ofertę sprzedaży ludzkiej nerki. Za swój czyn usłyszał zarzut złamania przepisów ustawy transplantacyjnej. Grozi mu do roku pozbawienia wolności.
 • Kontrowersje wokół napoju Pepsi Next
  Komórka HEK 293 - pod tą nazwą kryje się składnik wzmacniaczy smakowych, które mają być wykorzystywane przy produkcji nowego napoju Pepsi. Sęk w tym, że komórki owe pochodzą z nerki abortowanego płodu - grzmią obrońcy życia. Jednak firma PepsiCo zaprzecza, chć zastrzega, że informacje dotyczące receptur jej napojów są poufne.
 • Pewna 56-latka, która miała przejść operację kręgosłupa, została omyłkowo pozbawiona nerki
  Pewna 56-latka, która miała przejść operację kręgosłupa w szpitalu w Dubrowniku, została omyłkowo pozbawiona nerki - poinformował w środę chorwacki dziennik "Jutarnji List".
 • W stołecznym Centrum Onkologii dwa tygodnie temu chirurg usunął zdrową nerkę zamiast tej z rakiem
  Przed każdym zabiegiem lekarz lub pielęgniarka zaznaczy markerem operowaną część ciała i co najmniej dwa razy sprawdzi, co ma być wycięte. Taki obowiązek chce wprowadzić we wszystkich szpitalach resort zdrowia - informuje "Gazeta Wyborcza".
 • W Polsce wciąż za mało jest żywych dawców nerek
  W 2010 r. wzrosła w Polsce liczba żywych dawców nerek, ale nadal jesteśmy pod tym względem na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Wciąż niewielu Polaków chce ofiarować innym swoją nerkę. Zaledwie 5 proc. przeszczepów przypada na żywych dawców.
 • Drastycznie spadła liczba zgłaszanych dawców nerek
  W województwie mazowieckim w ostatnich czterech latach aż dwukrotnie spadła liczba zgłaszanych dawców nerek, ale są regiony, gdzie jest jeszcze gorzej - alarmują eksperci.
 • Pierwszy przypadek przeszczepienia HIV razem z nerką
  Czy można zarazić kogoś wirusem HIV z przeszczepionego narządu? Teoretycznie tak. Niestety, potwierdziło się to równie w praktyce. Medycyna odnotowała właśnie pierwszy przypadek transplantacji tego groźnego wirusa od dawcy nerki do organizmu biorcy.
 • 7 tys. za nerkę dla kota
  Taką sumę chce przeznaczyć na operację przeszczepienia nerki swemu ukochanemu kotu Thomas Raetsch z Hanoweru. Transplantacja ma zostać przeprowadzona w USA.