• Problemy ze słuchem, niedosłuch, głuchota u osób starszych. Jak zapobiegać i leczyć?
  Aż 75 proc. osób po 70. roku życia wykazuje niedosłuch. Tymczasem wczesne wykrycie ubytku słuchu i odpowiednie leczenie może poprawić ogólną sprawność seniora: fizyczną, społeczną i umysłową – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis. Niedosłuch sprawia, że pacjenci przestają być aktywni, co zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych. – W efekcie osoby starsze wchodzą w dobrze udowodniony mechanizm błędnego koła – ostrzega.
 • Młoda dziewczyna słucha muzyki
  Gdy nasz słuch zaczyna szwankować, zazwyczaj najpierw obwiniamy naszych rozmówców, że mówią za szybko, cicho czy niewyraźnie. Dopiero po czasie, często z trudem i niechęcią, godzimy się z myślą, że to po naszej stronie może leżeć problem. Niestety, na kłopoty z prawidłowym słyszeniem narzeka nawet 6 milionów Polaków. Zazwyczaj dotyczą one osób starszych po 60. roku życia, ale zdarzają się także w młodszym wieku. Poza tym, że problemy ze słuchem stanowią oczywistą barierę komunikacyjną, bywają też przyczyną kompleksów i wstydu. Osoby niedosłyszące często ograniczają bowiem swoją aktywność towarzyską, izolują się, a to może prowadzić nawet do depresji.
 • Ucho
  Prowadzone od lat kampanie na rzecz ochrony słuchu przynoszą skutek: coraz mniej osób unika badań – podali organizatorzy Narodowego Testu Słuchu. Zakończyła się 7. edycja tego przedsięwzięcia; wadę słuchu stwierdzono u 42 proc. przebadanych osób.
 • Dziecko zasłania uszy
  Dzieci są szczególnie narażona na działanie hałasu, bo ich narząd słuchu jest bardzo wrażliwy na uszkodzenie. Groźny dla nich jest zarówno hałas krótkotrwały, jak i przewlekły, który bywa nawet częstszą przyczyną uszkodzeń słuchu – przestrzega laryngolog.
 • Problemy ze słuchem
  Ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Światowy Dzień Ochrony Słuchu, obchodzony 3 marca, to okazja, by przypomnieć o skali zjawiska niedosłuchu oraz o jego leczeniu.
 • Mężczyzna ma problem ze słuchem
  Polska przoduje w Europie pod względem liczby osób z niedosłuchem – może go mieć aż 16 proc. populacji, jednocześnie mamy najniższy odsetek pacjentów z niedosłuchem noszących aparat słuchowy.
 • Problemy ze słuchem
  Prawie 40 proc. Polaków ma problemy ze słuchem - tak wynika z danych zebranych przez ekspertów w ramach tegorocznej edycji Narodowego Testu Słuchu. Najgorsze wyniki odnotowano w Wielkopolsce, w tym m.in. w Pile gdzie odsetek osób z niedosłuchem wyniósł 77 proc.
 • Chłopiec nadstawia ucha
  Przyszłość leczenia wad słuchu i głuchoty to nieinwazyjne metody, oparte na zastosowaniu komórek macierzystych - uważa prof. Witold Szyfter z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jego zdaniem możliwe to będzie za ok. 10 lat.
 • Słuch
  Około 20 procent dzieci w wieku szkolnym ma zaburzenia słuchu. Dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, profesor Henryk Skarżyński powiedział w Jedynce, że zaburzenia te mają wpływ na rozwój dziecka, a w konsekwencji na jego dalsze życie.
 • Starszy mężczyzna
  Niedosłuch to problem, z którym bardzo często borykają się starsze osoby. Jego objawem jest stopniowe pogarszanie się słuchu, senior z czasem słyszy coraz mniej dźwięków. Dlatego też zwiększa głośność w radiu i telewizorze. Ponadto u osoby niedosłyszącej mogą pojawić się zawroty głowy, szumy w uszach, a także dezorientacja.