„Nie da się, niby jak mam panią zbadać?”- wciąż zdarza się, że Polki słyszą takie słowa u ginekologa. Dlaczego?!
12 lipca 2022Polki badają się bardzo rzadko [1], dlatego coraz częstszą przyczyną ich śmierci są nowotwory kobiece. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja kobiet z niepełnosprawnościami – aż 77% z nich nie chodzi do ginekologa regularnie, a 22% nie było nigdy na takiej wizycie [2]. Szacuje się, że w Polsce jest tylko 158 gabinetów ginekologicznych dostosowanych do potrzeb pacjentek z niepełnosprawnościami [3].