• Lech Wałęsa
  Lech Wałęsa skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego, który przekonywał że "ani purpura, ani Nobel" nie ochronią przed karą tych, którzy zatajali informacje o pedofilii.
 • Nagroda Nobla
  Wskazująca laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Akademia Szwedzka poinformowała w piątek, że jej nowym sekretarzem zostanie literaturoznawca z Uniwersytetu w Goeteborgu profesor Mats Malm. Będzie on ogłaszał nazwiska noblistów.
 • Wisława Szymborska
  Napisała tylko ok. 350 wierszy, zapewniły jej one w 1996 r. literacką Nagrodę Nobla - 1 lutego przypada 7. rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Krakowskie Forum Kultury i Fundacja Wisławy Szymborskiej organizują cykl wydarzeń "Portrety z pamięci" poświęconych poetce.
 • Kinga Rusin
  Kiedy Jerzy Owsiak po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska postanowił zrzec się funkcji prezesa Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, z całej Poli posypały apele o przemyślenie tej decyzji. Jednym z bardziej wymownych wyrazów wsparcia dla szefa WOŚP było zgłoszenie jego kandydatur do Pokojowej Nagrody Nobla. Kinga Rusin uważa jednak, że Owsiak szans na to wyróżnienie raczej nie ma, jej zdaniem także zupełnie nie jest mu ono potrzebne.
 • Rafał Sonik
  W internecie można znaleźć petycję "#SiłaDobra #NOBELdlaWOŚP". To akcja, za którą stoi Rafał Sonik. Zwycięzca Rajdu Dakar chce, by Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Jerzy Owsiak zostali uhonorowani Pokojową Nagrodą Nobla.
 • Rafał Woś
  M oją pierwszą reakcją na wieść, że Paul Romer dostał tzw. ekonomicznego Nobla, było zdumienie. Byłem przekonany, iż 63-latek z Uniwersytetu Nowojorskiego już kiedyś tę nagrodę otrzymał, a przecież dwa razy ustrzelić jej nie można.
 • Ekonomia, rynek. Zdjęcie ilustracyjne
  Ekonomiści zostali skonfrontowani z prawdziwym życiem. Z koniecznością weryfikowania, która z idei działa, a która nie. Zrozumieli, że ich praca nie może być tylko „sztuką dla sztuki”. Zrozumieli to również u honorowani Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla Paul Romer i William Nordhaus.
 • Komórki nowotworowe
  Jestem mile zaskoczony tegoroczną Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki za pęsetę optyczną i cieszę się, że została przyznana, bo jest jak najbardziej zasłużona – ocenił doktor Sławomir Drobczyński z Politechniki Wrocławskiej. Jak dodał, to "narzędzie" daje możliwość łatwiejszego odróżniania komórek rakowych od prawidłowych. – Mamy obiecujące wyniki w zakresie diagnozy komórek nowotworowych – podkreślił.
 • Oko
  Teogroczna Nagroda Nobla z fizyki nie została przyznana za zgłębianie praw przyrody, ale za opracowanie praktycznej technologii. Zarówno pęseta optyczna, jak i techniki wzmacniania ultrakrótkich impulsów to eleganckie i bardzo użyteczne narzędzia – skomentował fizyk doktor hab. Piotr Wasylczyk. Jak wyjaśnił, technologia ta świetnie nadaje się na przykład w operacjach rogówki. – Jeśli chcemy ciąć oko, nie możemy świecić na nie zwykłym laserem, bo tam się wszystko zagotuje – wskazał.
 • Komórka rakowa
  Dziś terapia przeciwciałami ratuje życie chorym m.in. na czerniaka złośliwego, raka pęcherza czy płuc. Zanim nauczyliśmy się mobilizować siły organizmu do walki z nowotworami, onkologia skupiała się na niszczeniu komórek rakowych z zewnątrz, poprzez chemioterapię i radioterapię. Odkrycia noblistów zmieniły tę dziedzinę – mówi PAP dr hab. Arkadiusz Miążek.