• Czerwone światło (zdjęcie poglądowe)
  Polski kierowca ciężarówki śmiertelnie potrącił pieszego w Norwegii. Jednak adwokat mężczyzny powołał się na zjawisko Purkiniego, dzięki czemu sąd zdecydował o uniewinnieniu. "To pierwszy taki wyrok w historii" - mówi dziennik.pl mecenas Łukasz Niedzielski, który reprezentował Polaka.
 • Flaga Norwegii
  Norwegowie należą do najwięcej czytających narodów w Europie, ale według najnowszej listy bestsellerów są to głównie pozycje o sporcie i obecnie na czele znajduje się wydana przed dwoma tygodniami książka Gjerta Ingebrigtsena, ojca i trenera trzech lekkoatletycznych mistrzów Europy.
 • Biegi narciarskie
  Norweska federacja narciarska (NSF) wprowadziła zakaz stosowania smarów z zawartością fluoru w zawodach do 16 lat w biegach narciarskich. Jak poinformowała NSF są trzy powody tej decyzji, która zapadła na posiedzeniu w niedzielę w Oslo i zaczęła obowiązywać już w poniedziałek.
 • Papierosy
  Rekordowa niska liczba młodych Norwegów sięga po papierosy. Wśród osób pomiędzy 16 a 24 życia rokiem pali jedynie 5 proc. mężczyzn i 1 proc. kobiet. - To stało się mniej popularne, to już nie jest „cool” - tłumaczy Ada Kalkvik, norweska nastolatka. Inna młoda mieszkanka Oslo Sigrid Marie Bergflodt dodaje, że „ludzie patrzą z góry na palaczy”, bo jest ono „niefajne”.
 • majówka Oli Kwaśniewskiej
  Większość polskich celebrytów spędziła majówkę na wylegiwaniu się na słonecznych plażach i kąpielach w hotelowych basenach, Ola Kwaśniewska obrała zupełnie odwrotny kierunek podróży. Córka byłej prezydenckiej pary wraz z mężem wybrała się na północ Norwegii.
 • Flaga Norwegii
  Mieszkańcy norweskiego miasta Vadso w pobliżu granicy z Rosją odebrali wycie syreny jako sygnał rozpoczęcia wojny z Rosją - informuje norweski publiczny nadawca NRK. W rzeczywistości włączył się alarm w starej jednostce straży pożarnej.
 • Kamil Stoch
  Kamil Stoch zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i wygrał cykl Raw Air w skokach narciarskich. W ostatnim konkursie na mamucim obiekcie w Vikersund zajął szóste miejsce, zwyciężył Norweg Robert Johansson.
 • Norweska policja
  Pracujący w Oslo Polak został znaleziony w garażu jednego z bloków w południowej części gminy Oslo. Mężczyzna, z powodu obrażeń, zmarł po przewiezieniu do szpitala - donosi "Rzeczpospolita".
 • Norwegia
  Norwegian Dream bazuje na altruizmie, współpracy, nie opiera się zaś na wierze, że da się wygrać fortunę i wieczną młodość – fortunę może trafić szlag, a ludzie się starzeją i chorują. Światu oferujesz partnerstwo, a nie konkurowanie o zasoby - mówi Nina Witoszek pisarka, scenarzystka, profesor historii kultury na Uniwersytecie w Oslo. Jej nowa książka „Najlepszy kraj na świecie” ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne, w przekładzie Mariusza Kalinowskiego.
 • Marit Bjoergen i jej koleżanki z kadry
  Norwegia miała jasno określony cel na zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu: zdobyć 30 medali, w tym co najmniej 10 złotych. Plan udało się wykonać ze sporą nawiązką. Ostatecznie potomkowie Wikingów z Korei wracają z 39 krążkami, w tym aż 14 złotymi. W ten sposób pobili rekord Amerykanów, którzy w 2010 roku w Vancouver 37 razy stawali na podium.