• Władimir Putin
  Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w przemówieniu podczas rozpoczęcia szczytu "Pasa i Szlaku" w niedzielę w Pekinie, że "dotychczasowe problemy nie mogą być rozwiązywane dotychczasową logiką". Putin zaprosił światowych przywódców do Rosji na fora ekonomiczne.
 • Premier Beata Szydło
  Polacy zapisali się i nadal zapisują w historii Chin pięknymi zgłoskami; trzeba wrócić pamięcią do tych, którzy budowali miasto Harbin - mówiła w sobotę w Pekinie na spotkaniu z chińską Polonią premier Beata Szydło.
 • Premier Beata Szydło i przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping, czerwiec 2016
  Premier Szydło leci do Pekinu ze wstępną koncepcją centralnego portu lotniczego i szybkiej kolei. Chce przekonać Azjatów do zaangażowania w te przedsięwzięcia. Eksperci podchodzą do pomysłu sceptycznie.
 • Andrzej Duda i Xi Jinping
  Szereg międzyrządowych porozumień ws. inwestycji infrastrukturalnych, m.in. chińskiego projektu "Jedwabnego Szlaku", wymiany handlowej oraz współpracy naukowej i kulturalnej - są wśród efektów zakończonej we wtorek wizyty w Polsce przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga.
 • Prezydent Andrzej Duda (C), premier Beata Szydło (P) i przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping (L), podczas otwarcia Międzynarodowego Forum Nowego Jedwabnego Szlaku
  Nowy Jedwabny Szlak to ogromne możliwości i korzyści gospodarcze; to nasza wspólna droga do rozwoju - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło. Dodała, że połączenie potencjałów Polski i Chin przyczyni się do budowania strefy stabilności i bezpieczeństwa pomiędzy Europą i Azją.
 • Xi Jinping
  Z racji położenia geograficznego Polska może stać się najważniejszym partnerem Chin w Europie Środkowo-Wschodniej, a może w ogóle w Europie - mówi PAP Jacek Bartosiak, ekspert ds. geopolityki. Zaznacza jednak, że jeśli Polska nie odpowie na chińską propozycję, to znajdą one innego sojusznika w regionie.
 • Prezydent Andrzej Duda w Chinach
  Polska jednym z 5 państw Europy Środkowo-Wschodniej, które podpisały z Chinami porozumienie o współpracy w ramach nowego Jedwabnego Szlaku. Władze Państwa Środka obiecały też pomoc finansową na rozwój tego projektu w naszym regionie.
 • Chiński juan
  Zgoda na tworzenie pod auspicjami Chin Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych to porażka USA. Wśród 57 krajów założycieli znalazło się aż 16 z 20 najbogatszych państw świata (poza USA wyłamały się także Japonia, Meksyk i Kanada). Po podpisaniu aktu założycielskiego banku pod koniec czerwca chińskie media głośno odtrąbiły sukces, a prowadzący negocjacje Jin Liqun (kandydat Chin na pierwszego prezydenta AIIB) został uznany za bohatera narodowego. W prasowych peanach na jego cześć można przeczytać, że potrafił uwieść Anglików cytatami z Szekspira, Francuzów – znajomością ich kultury, a Niemców – zapewnieniami o tym, że ceni sobie ich uczciwość.