• "Dzika grusza"
  Nuri Bilge Ceylan w "Dzikiej gruszy" znów perfekcyjnie rozgrywa napięcie między prywatnym a politycznym. Troski i dylematy bohaterów odbijają problemy samej Turcji, rozdartej między świeckością a islamem, borykającej się z bezrobociem i brakiem perspektyw dla młodych.
 • "Zimowy sen" – zdobywca Złotej Palmy
  Nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes "Zimowy sen" Nuriego Bilge Ceylana zbiera różne oceny, jest jednak kolejnym potwierdzeniem wspaniałej formy tureckiego reżysera.
 • Uma Thurman i Quentin Tarantino
  Turecki film został w tym roku nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Tak zadecydowało jury obradujące pod przewodnictwem nowozelandzkiej reżyserki Jane Campion.
 • "Pewnego razu w Anatolii" to cały Ceylan – długie metraże, oszczędne dialogi, leniwe tempo
  Pewnego razu w Anatolii wydarzyło się coś bardzo złego. Nuri Bilge Ceylan nie próbuje nawet dociekać mechanizmów fatalnych instynktów, które skłaniają ludzi do morderstwa czy oszustwa.
 • Festiwal zamknie najnowsze dzieło Pedro Almodóvara "Skóra, w której żyję"
  Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie film Ashgara Farhadiego "Rozstanie" otworzy 11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, który rozpocznie się 21 lipca we Wrocławiu. Na festiwalu pokazanych zostanie ok. 430 filmów z ponad 50 krajów, z czego 250 będzie miało polskie premiery.