• Pizza
  W dwóch trzecich kartonów do pizzy przebadanych we Włoszech stwierdzono obecność szkodliwego dla zdrowia bisfenolu A(BPA) - takie rezultaty badań przedstawił miesięcznik obrońców praw konsumentów. Sprawą ma zająć się Ministerstwo Zdrowia.
 • Jaja
  Terenowe organy Inspekcji Weterynaryjnej wydały decyzję administracyjną nakazującą wycofanie z obrotu partii jaj konsumpcyjnych z powodu skażenia ich antybiotykiem (lazalocyd) - poinformował w piątek w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii. Chodzi o 4,3 mln sztuk jaj.
 • Świeża żywność
  Łódzcy naukowcy pracują nad inteligentnymi, biodegradowalnymi opakowaniami do żywności, których barwa będzie zmieniać się pod wpływem starzenia produktu. Takie indykatory pochodzenia roślinnego będą nas informować czy żywność jest świeża – zapowiada dr Anna Masek z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników Politechniki Łódzkiej.
 • Kobieta z dzieckiem na zakupach w sklepie spożywczym
  Etykieta to dla konsumenta główne źródło informacji o produkcie. Szczególnie ważną rolę pełnią oznakowania na produktach spożywczych, ponieważ wyroby te stanowią dla nas źródło energii i różnorodnych, cennych składników odżywczych, jakie należy spożywać w odpowiednich ilościach i proporcjach każdego dnia. Warto więc mieć świadomość, jakie informacje powinny się znaleźć na opakowaniu produktu spożywczego, a także umieć odróżnić od siebie te najczęściej mylone, czyli tabelę wartości odżywczych od listy składników produktu, bo przecież od świadomego zakupu zależy nasze zdrowie i dobre samopoczucie.
 • Ostrzeżenia o szkodliwości palenia, jakie znajdą się na opakowaniach papierosów
  Rodzina przy białej trumience i napis: "Paleniem możesz zabić swoje nienarodzone dziecko". Smutny chłopiec na cmentarzu i komentarz: "Rzuć palenie - masz dla kogo żyć". Pełne zazdrości spojrzenie na matkę z dzieckiem z dopiskiem: "Palenie zmniejsza płodność" - to niektóre z obrazków, które już przyszłym roku mogą się pojawić na opakowaniach papierosów. Resort zdrowia pracuje nad projektem ustawy, która wprowadza nowe zasady sprzedaży i użytkowania wyrobów tytoniowych.
 • śmieci
  Więcej niż co piąty Polak nie segreguje odpadów, a 28 proc. ankietowanych nie wie, do jakiego pojemnika wrzucać zużyte kartony po mleku i sokach, wynika z najnowszego badania TNS Polska dla Fundacji ProKarton.
 • Mięso na półkach w sklepie
  Od jutra zmieniają się oznakowania produktów żywnościowych. Jest to związane z wejściem w życie unijnego rozporządzenia w sprawie przekazywania informacji na temat żywności.  Chodzi o ułatwienie robienia zakupów przeciętnemu konsumentowi - wyjaśnia Dariusz Łomowski z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
 • stroje z opakowań po pasztecie / zdjecia z oficjalnego profilu firmy Drosed
  Amerykańska piosenkarka Lady Gaga udowodniła, że strój można stworzyć nawet z surowego mięsa. Jedna z polskich firm najwyraźniej poszła tym tropem, wymyślając dość absurdalny konkurs, który w zamyśle ma promować jej produkt. Co powiecie na halloweenowy kostium z opakowań po pasztecie?
 • Chipsy nie muszą tuczyć tak bardzo - wystarczy, by były podzielone na porcje, oznakowane i zapakowane w tubę
  Zabarwione chipsy umieszczane w tubie działają na podświadomość jak znak "stop" i pomagają kontrolować spożywaną ilość - wynika z najnowszych badań. Eksperci twierdzą, że wyniki badania można wykorzystać przy produkcji innych wysokokalorycznych produktów.
 • Brzydkie opakowania papierosów sposobem na nałóg?
  Jak zohydzić palaczom papierosowy nałóg? Nie pomagają ostrzeżenia na opakowaniach ani drastyczne zdjęcia przedstawiające guzy nowotworowe. Ale jest sposób. Wystarczy odpowiednio zmienić opakowania papierosów.