• Kolejka bezrobotnych
  Wi ększość "reform" zachodnich systemów pomocy bezrobotnym szła w ostatnich dekadach w kierunku stopniowego obniżania świadczeń. Żeby się ludzie przypadkiem nie rozleniwili. Tymczasem trzeba robić dokładnie odwrotnie.
 • BlackBerry KEY2 LE
  Podstawowy problem telefonów BlackBerry? – wysoka cena. Model KEY2 LE ma to zmienić.
 • Grzegorz Schetyna
  Leczenie kanałowe zęba bywa czasami rzeczą fajniejszą, niż uczestniczenie w państwowych oficjałkach. A gdy skumuluje się kilka przemówień, złożeń wieńców, czytań apelu poległych, mówienia wierszy przez dyżurne dziecko, to zaczyna się wręcz tęsknić za rwaniem, byle tylko być gdzieś indziej. Jednak pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w Opolu jedyny raz spotkała mnie miła odmiana.
 • Uczestnicy szczytu klimatycznego
  O ile podobno sport nas łączy, o tyle próżno spodziewać się po nas zgodnej współpracy, gdy przychodzi do organizacji dużych imprez, szczególnie tych o charakterze międzynarodowym. A szkoda.
 • Xiaomi Mi 8 i Mi 8 Pro
  Seria modeli Mi od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem – zasłużenie zresztą. Potoczna nazwa „zabójcy flagowców” nie wzięła się znikąd – rewelacyjny stosunek ceny do jakości zawsze robił wrażenie i dzięki niemu można było przymknąć oko na słabsze strony tych telefonów, np. aparaty. W dwóch wariantach najnowszego Mi 8 fotografia stoi już na flagowym poziomie. Jednak ten model po raz pierwszy chyba nie spotkał się z bezkrytycznie entuzjastycznym przyjęciem. I po kilku tygodniach spędzonych z dwiema jego wersjami już wiem dlaczego.
 • Studio telewizyjne
  Jarosław Kuisz w ciekawej, ale psującej głównemu nurtowi zabawę książce "Koniec pokoleń podległości" stawia tezę, że po prostu nieco starszym Polakom z trudem przychodzi posługiwanie się pojęciami politycznymi niezwiązanymi z walką z okupantem. Popieram ten kierunek rozumowania poniższą obserwacją.
 • Donald Tusk
  Wypowiedzi byłej wiceminister Chojny-Duch jeszcze raz pokazują, że Donald Tusk jako premier okazał się politykiem pozbawionym wizji.
 • Sejm
  Doktryna szoku – pojęcie opisane przez Naomi Klein w książce pod tym właśnie tytułem – zakłada, że fundamentalne przebudowy reguł rządzących państwem i/lub gospodarką najlepiej robi się w momentach najgłębszych kryzysów.
 • KNF
  Pytanie jest prowokacyjne, ale przecież chodzi nam wszystkim o państwo prawa i stabilnych, wiarygodnych instytucji. Obecna ekipa rządząca wielokrotnie udowadniała, że przepisy prawa nie są stałą, do której są przywiązani. Najpierw paraliż, a później zburzenie wiarygodności Trybunału Konstytucyjnego, ustawy sądowe z najbardziej niepokojącymi zmianami w Sądzie Najwyższym czy kontrowersyjne ułaskawianie przez prezydenta osób przed wyrokiem sądu drugiej instancji.
 • Europa
  Wzrost znaczenia Niemiec pod koniec XIX w. spowodował, że Wielka Brytania – największa potęga morska i gospodarcza, trzymająca się z dala od europejskich wojen – postanowiła podpalić świat. Czy pamięta o tym Donald Trump, kiedy myśli o Chinach?