• lgbt
  Formalizację jednopłciowych związków partnerskich można uzasadnić z punktu widzenia konserwatyzmu. Rodzinie zagraża "singielstwo" i rosnąca liczba rozwodów, a nie kochające się osoby homoseksualne.
 • Jan Wróbel
  Czasownik "mediować" już niedługo będzie chyba miał nowe znaczenie: prowadzić nagonkę w mediach, nawet kosztem dzieci. Kto jest winny temu, że narracja prowadząca do zrozumienia została (trwale?) zepchnięta na boczny tor przez narrację "zaorania", trudno ustalić.
 • Bartek Godusławski
  Właściwie trudno zrozumieć, dlaczego odeszliśmy od ładnej tradycji odwoływania funkcjonariuszy państwowych po tym, jak w obszarach, za które odpowiadają, dochodzi do poważnych nieprawidłowości. Generalnie nie wręcza się też dymisji za nadużywanie przywilejów, wykorzystywanie własności publicznej do własnych celów czy kłamstwa.
 • Mapa Polski
   Mimo że przez prawie 3 0 l at udało się Polskę zdecentralizować, a skalą samorządności zbliżyć do poziomu Skandynawii, różne polityczne żywioły chcą radykalnej reformy tego obszaru. Może mieć to wyłącznie opłakane skutki. Od jakiegoś czasu sporo się mówi o federalizacji, czyli nadawaniu ustawodawczych uprawnień legislaturom samorządu terytorialnego, tj. sejmikom wojewódzkim oraz radom miast i dzielnic.
 • Niemcy
  Berlin rozważa odejście od polityki nadwyżek budżetowych na rzecz niewielkiego deficytu. Miałby się on pojawić w związku z nowym "programem ochrony klimatu", który byłby finansowany częściowo przez emisję nowych obligacji.
 • Jan Wróbel
  Od paru lat Obóz Narodowo-Radykalny aktywizuje się podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Budzi to spory opór, motywowany także historycznymi racjami – bo zwolennicy podziemia narodowego byli przeciwnikami akcji "Burza".
 • Od pewnego czasu prowadzę minibadania terenowe nad twardym elektoratem Platformy Obywatelskiej. Sprawa wydaje mi się ze wszech miar interesująca, bo dotyczy moralności i mądrości.
 • Mężczyzna z plikiem dolarów
  Gdy wolnorynkowy profesor ogłasza program redystrybucyjny wart 30 mld zł, wiesz, że coś się dzieje. Polscy liberałowie skręcili ostatnio w kierunku socjalnym, czego symbolem jest to, że program gospodarczy PO „Niższe podatki, wyższe płace” zaprezentował na konwencji prof. SGH Andrzej Rzońca, główny ekonomista PO. 
 • Jarosław Kaczyński
  Kiedy tydzień temu w "Rzeczpospolitej" ukazał się krytyczny wobec mediów publicznych list otwarty Roberta Mazurka do Danuty Holeckiej, kierowniczki redakcji "Wiadomości", Michał Karnowski wystąpił z charakterystycznym wnioskowaniem: "Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego ludzie chcący uchodzić za tzw. prawicę umiarkowaną (akceptowaną przez III RP?) z aż taką wściekłością regularnie atakują te media, które w bitwie o Polskę jednoznacznie stają po stronie prawdy".
 • emerytura 3
  W ysyłka 20 mln listów z informacją z ZUS na temat stanu kont i hipotetycznej emerytury to powód, aby Polacy zwrócili uwagę na katastrofalnie niską stopę zastąpienia. Czyli przewidywaną relację wysokości emerytury do ostatniej pensji. I przekonali się, dlaczego warto dodatkowo oszczędzać na starość w programie PPK.