• Prawo, zdjęcie ilustracyjne.
  700 wakatów orzeczniczych – takie braki kadrowe zgłaszają sądy. W efekcie na wyroki czeka się coraz dłużej. A prezydent z powołaniami się nie śpieszy. W 2018 r. zdecydował się na to tylko w przypadku… 38 sędziów sądów powszechnych
 • mieszkanie
  Będą trzy lata na wydanie pieniędzy ze sprzedaży mieszkania na kupno innego. Kupujący na rynku pierwotnym będą musieli w tym czasie nabyć prawo własności – zakłada projekt zmian w PIT.
 • Sąd Najwyższy
  Założyciel prawicowej organizacji Ordo Iuris, konsultant rady naukowej Konferencji Episkopatu Polski, kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Osoby o tak zdeklarowanych prawicowych i katolickich poglądach być może już niedługo zostaną sędziami Sądu Najwyższego. Pierwszym testem, czy Sąd Najwyższy zacznie orzekać w oparciu o konserwatywny światopogląd, może być sprawa nauczycielki z Krapkowic, która zdjęła krzyż ze ściany pokoju nauczycielskiego.
 • Sąd Najwyższy w Warszawie
  Wczorajsze działanie Sądu Najwyższego przenosi spór o zmiany wprowadzane w wymiarze sprawiedliwości na inny szczebel - unijny. Choć rządzący uważają postanowienie SN za nieistniejące, ważne czy zajmie się nim Trybunał Sprawiedliwości UE. Trudne do wyobrażenia jest, by państwo polskie postanowiło się nie zastosować do orzeczenia TS UE.
 • Laptop jednego z posłów podczas posiedzenia Sejmu
  Panuje przekonanie, że na ubezpieczeniach społecznych znają się wszyscy. Tymczasem nawet jeśli posłowie wiedzą, co poprawić, to nie zawsze im to w praktyce wychodzi - uważa prof. Inetta Jędrasik-Jankowska z Katedry Prawa Ubezpieczeń Uniwersytetu Warszawskiego.
 • W Jeleniej Górze w I wydziale cywilnym na pięciu sędziów jest jeden mężczyzna. W Katowicach w wydziałach XII i XIII cywilnym i rodzinnym wśród 30 sędziów nie ma ani jednego mężczyzny. Sądy rodzinne opanowane są przez kobiety, co zagraża bezstronności.