• szczepienie, szczepionki
  Lekarze obserwują ofensywę odry. Wraca również ospa. I rośnie liczba odmów szczepień. W tym roku padnie kolejny rekord: po trzech kwartałach było ich 44,5 tys. O ponad 4 tys. więcej niż na koniec 2018 r.
 • Dziecko chore na ospę
  Część rodziców ulega niezdrowej "modzie" na organizowanie spotkań dla nieszczepionych dzieci, z udziałem dzieci chorych, by celowo je zarazić. GIS przestrzega, że udział w "ospa party" czy "odra party" stanowi nieprzewidywalne ryzyko dla dziecka.
 • Dziecko chore na ospę
  To mit, że każde dziecko musi przejść ospę. Nie tylko nie musi, ale i nie powinno, bo choroba ta jest uciążliwa i często powoduje groźne powikłania. Skuteczną ochronę zapewnia szczepienie. Jeśli jednak malec nie został zaszczepiony, warto wiedzieć, jakie są objawy ospy.
 • Szczepienie niemowlaka
  Szczepionki spełniają obecnie najwyższe standardy bezpieczeństwa i ryzyko związane z ich stosowaniem jest znikome - wskazała Naczelna Rada Lekarska w przyjętym stanowisku. Dodała, że około 122 milionów osób zawdzięcza życie szczepieniom.
 • Konstanty Radziwiłł
  Nie ma wątpliwości, że tam, gdzie są one prowadzone, znikają choroby, zaś tam, gdzie się je ogranicza, pojawiają się choroby od dawna nieznane i takie, które można by wyeliminować - ocenił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
 • Fakty na temat choroby bostońskiej
  Ta infekcja wirusowa najczęściej atakuje latem i wczesną jesienią. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym. Warto wiedzieć, jakie są objawy i jak można ją leczyć.
 • Ospa
  Po tym, jak półtoraroczne dziecko zmarło w Warszawie po tzw. ospa-party, krajowa konsultant w dziedzinie pediatrii podkreśla, że szczepienia przeciwko ospie wietrznej są bezpłatne, a umyślne zarażanie dzieci poprzez kontakt z chorymi rówieśnikami jest bardzo niebezpieczne. Rodzice dziecka mieli chcieć w ten sposób zwiększyć jego odporność na choroby zakaźne.
 • Korytarz w szpitalu
  Półtoraroczne dziecko trafiło w stanie agonalnym na izbę przyjęć jednego z warszawskich szpitali, było umyślnie zarażone ospą, nie dało się go uratować - ujawnia w rozmowie z TOK FM krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii prof. Teresa Jackowska.
 • Siostra i brat
  Uchronienie dzieci przed zarazkami i bakteriami to prawdziwe wyzwanie zwłaszcza wtedy, gdy chodzą już do przedszkola lub szkoły i mają stały kontakt z chorującymi rówieśnikami. Zarażanie przez nie młodszego rodzeństwa i innych domowników jest więc częstym zjawiskiem. Izolowanie chorego dziecka od zdrowego nie zdaje zwykle egzaminu, a dodatkowe trudności pojawiają się, gdy maluchy dzielą jeden pokój. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować, jeśli to niemowlę może zarazić się od starszaka.
 • Dziecko chore na ospę
  Dziecko miało kontakt z kolegą chorym na ospę i zastanawiasz się, czy się zaraziło? Dowiedz się, jak bardzo zakaźna jest ospa.