• Pielęgniarki w szpitalu
  2,5 mld zł – tyle zdaniem Fundacji Alivia trzeba będzie zabrać z budżetu NFZ na chorych, żeby sfinansować podwyżki dla pracowników medycznych.
 • Kapsułki
  NFZ będzie co roku przeznaczał tę samą część budżetu na refundację farmaceutyków. Obecnie określone są tylko maksymalne wydatki na ten cel – minimum nie ma.
 • Szpital
  "Mówisz, że jestem wredna. Że brakuje mi empatii. A jaka mam być po 12 godzinach dyżuru, na którym trzy razy wkładałam zwłoki do plastikowego worka? Dlaczego nikt mnie nie spyta, jak się czuję?", mówi jedna z bohaterek książki "Agonia", która właśnie ukazała się na rynku. - Chciałem pokazać, że jest grupa ludzi, która codziennie toczy walkę o nasze życie. W systemie, który jest w agonii. I my tej pracy totalnie nie doceniamy - przekonuje jej autor, dziennikarz Paweł Kapusta.
 • szpital
  Opinie biegłych w sprawach o błędy medyczne bywają nierzetelne, nawet nieprawdziwe. Często na pacjentów przerzuca się winę za to, co się stało. W takim sporze trzeba być gotowym na wszystko. O sądowych walkach pacjentów opowiada Agacie Szczepańskiej Jolanta Budzowska, radca prawny i partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy Radcowie Prawni (BFP). Od lat zajmuje się sprawami cywilnymi w zakresie problematyki praw pacjenta i dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu błędów medycznych. Nazywana „postrachem polskich szpitali”. W 2018 r. wyróżniona Złotym Paragrafem, nagrodą „Dziennika Gazety Prawnej” za „bezkompromisową walkę o prawa ofiar błędów medycznych”
 • Jerzy Stuhr w kampanii "List do opiekuna"
  Poważna choroba to obciążenie nie tylko dla pacjenta, ale i jego opiekuna – przypominają organizatorzy III edycji kampanii "Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą". Opiekun często musi zrezygnować z dotychczasowych aktywności, nawet pracy zawodowej. W przygotowanej w ramach kampanii akcji "List do Opiekuna" wziął udział Jerzy Stuhr. – Mogłem wreszcie podziękować mojej żonie głośno i publicznie – powiedział aktor, który wygrał walkę z nowotworem.
 • Pusty korytarz szpitalny
  Wojewódzki Szpital Specjalistyczny imienia Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie wstrzymał przyjęcia na planowe operacje, odbywają się jedynie zabiegi w trybie nagłym. Powodem jest brak pielęgniarek - 73 osoby spośród 660 zatrudnionych pielęgniarek i położnych przebywają na zwolnieniach lekarskich.
 • Kroplówka
  Ponad 30 procent pacjentów jest niedożywionych podczas przyjęcia do szpitala, ten stan pogłębia się u dalszych 20-30 procent podczas hospitalizacji – poinformowano podczas trwającego w Katowicach od czwartku do soboty III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
 • Szczepienie
  Nasz tekst o źle przechowywanych szczepionkach, które były podawane pacjentom, odbił się szerokim echem. Dużo osób prosi o wskazanie nazw i serii szczepionek. Lista znajduje się poniżej, wymaga jednak krótkiego wprowadzenia. Dodatkowo publikujemy też listę placówek, w których mogły być podawane szczepionki przeznaczone do utylizacji.
 • Telefon komórkowy
  Dzięki działającej w biurze Rzecznika Praw Pacjenta infolinii chorzy mogą szybko uzyskać informacje o przysługujących im prawach i możliwościach działania – przypomina biuro. Do urzędu trafiło dotychczas za jej pośrednictwem 300 tysięcy zgłoszeń.
 • Stetoskop i kardiogram
  Lekarz, który "nie przyjmuje pacjentów z PiS" na swoim profilu na portalu społecznościowym tłumaczy, że "miał to być żart na temat klauzuli sumienia i hipokryzji w dyskryminacji WOŚP". Lekarz stracił już pracę w przychodni, a sprawą zajmuje się Komisja Etyki Lekarskiej.