• Będzie dodatkowa opłata za korzystanie z bankomatu?
  Dziś na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów ma trafić tzw. duża nowelizacja ustawy o usługach płatniczych – dowiedział się DGP w Ministerstwie Finansów. Projekt, który ma dostosować nasze prawo do wymogów Unii Europejskiej, wprowadza możliwość pobierania przez właściciela bankomatu surcharge, czyli dodatkowej prowizji za korzystanie z jego urządzeń.
 • Do niedawna z firm zajmujących się poszukiwaniem gazu łupkowego dochodziły sygnały, że nie są zainteresowane intensyfikacją wierceń, dopóki nie poznają nowych przepisów dotyczących opodatkowania zysków z wydobycia surowca. Ich przedstawiciele tłumaczyli, że nie zdecydują się na liczone w dziesiątkach milionów dolarów inwestycje, skoro nie są w stanie oszacować, ile zarobią.
 • Płatność kartą - zdjęcie ilustracyjne
  Resort finansów ma swoje pomysły na obniżenie opłat od transakcji kartami. Będą one miały duże znaczenie dla klientów.
 • Agent tajnych służb z bronią
  Chcecie od nas danych abonentów, zacznijcie za nie płacić - operatorzy telekomunikacyjni apelują do MSW, by zmieniając prawo dotyczące przekazywania danych retencyjnych, wprowadziło specjalne opłaty za udzielanie takich informacji. Wyliczają, że rocznie ten obowiązek kosztuje firmy nawet po kilka milionów złotych.
 • Nawet 5,5 proc. PKB Polski może wyprodukować e-gospodarka w 2015 r. Wystarczy uprościć prawo.
 • Centrum Warszawy
  W kilkudziesięciu warszawskich autobusach od piątku za przejazd będzie można płacić kartą zbliżeniową Visa lub smartfonem z aplikacją płatności zbliżeniowych Visa payWave. Do końca roku mobilne automaty biletowe będą zamontowane w 600 autobusach.
 • Złotówki
  Polskie firmy regulują na czas tylko jedną trzecią faktur. W Niemczech terminowo opłacane jest 75 proc. zobowiązań. Pod tym względem plasujemy się w ogonie Europy, a zatory płatnicze przekraczają już 1,1 mld zł.
 • Komórką zapłacisz w sklepie już w przyszłym roku
  Najwięksi gracze telekomunikacyjni na rynku - Orange, T-Mobile, Plus i Play - wspólnie przygotowują technologię do płatności zbliżeniowych. 
 • Karty odejdą do lamusa
  Płatności mobilne w Polsce w ciągu kilku lat mogą rozwinąć się na masową skalę. Firma doradcza Roland Berger Strategy Consultants przewiduje, że zdecyduje o tym nie tylko rosnąca popularność smartfonów.