• Dziecko w szpitalu
  Federalny Ośrodek Kontroli Chorób i Prewencji w Atlancie został skrytykowany przez szereg lekarzy i epidemiologów za opieszałą - ich zdaniem - reakcję na pojawianie się nowej choroby. Objawami przypomina ona polio i atakuje dzieci w wieku od 18 miesięcy do 13 roku życia.
 • Dziecko z wysypką na skórze
  Rośnie liczba osób uchylających się od obowiązkowych szczepień, a zarazem przybywa zagrożeń związanych z chorobami zakaźnymi, na przykład odrą i WZW A – podkreślali w czwartek w Warszawie uczestnicy seminarium na temat szczepień ochronnych w Polsce.
 • Kobieta w maseczce
  Ognisko zakaźnej choroby polio wykryte na Ukrainie nie zagraża Polsce. Mówi o tym infekcjolog, profesor Leszek Szenborn z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Podkreśla, że przed groźnym wirusem chronią nas szczepionki.
 • Polio w Europie
  Na Ukrainie dwoje dzieci jest sparaliżowanych w wyniku zakażenia wirusem polio. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia jest to pierwsze potwierdzone ognisko tej choroby w Europie od pięciu lat.
 • Szczepienie
  Szczepionki ratują życie dwóch, trzech milionów ludzi rocznie - szacuje WHO. Ale to ciągle za mało - przypominają eksperci z okazji trwającego Światowego Tygodnia Szczepień.
 • Szczepionka
  Powszechne programy szczepień sprawiły, że pacjenci nie boją się już groźnych chorób zakaźnych, takich jak ospa czy gruźlica. Coraz więcej osób zaczęło jednak obawiać się, czy wszystkie szczepionki rzeczywiście są skuteczne i bezpieczne. Rosnąca liczba zachorowań na odrę w Polsce i obecna epidemia tej choroby za naszą zachodnią granicą ponownie wywołały ożywioną debatę na temat potrzeby szczepień. Poznański Szpital ortopedyczno-rehabilitacyjny im. Wiktora Degi przyłącza się do dyskusji i przypomina pacjentom o konieczności szczepień również na polio.
 • Szczepionki
  Całkowicie syntetyczna szczepionka przeciw polio może okazać się konieczna do całkowitego pokonania tej choroby na świecie. Tak sugerowali naukowcy podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Rozwoju Nauki (AAAS) w Kalifornii.
 • Błonica
  Służba zdrowia w wielu miejscach nie istnieje, brakuje leków, skończyły się zapasy szczepionek - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), komentując sytuację na Ukrainie. Uchodźcy uciekają na zachód z ogarniętego wojną wschodu. W pobliżu granicy z Polską mogą pojawić się ogniska groźnych chorób zakaźnych. Na co powinny przygotować się nasze służby medyczne?
 • Polio coraz groźniejsze
  Rząd Pakistanu ma nasilić walkę z polio. Wcześniej ostrzeżenie o międzynarodowym zagrożeniu tą chorobą wydała Światowa Organizacja Zdrowia.
 • Groźne polio
  Polio, czyli choroba Heinego-Medina stanowi międzynarodowe zagrożenie dla zdrowia publicznego - ostrzega WHO. Według organizacji groźny wirus rozprzestrzenia się w Afryce, w Azji i na Bliskim Wschodzie.