• Jacek Saryusz-Wolski
  Polska jest w grupie siedmiu krajów, którym w nowym budżecie UE ujmuje się więcej niż powinno; to wystarczająco dużo państw, by budżet w tym kształcie nie przeszedł - powiedział w piątek europoseł Jacek Saryusz-Wolski
 • euro pieniądze
  Polska ma otrzymać 64 mld euro w ramach polityki spójności w nowym wieloletnim budżecie UE - wynika z przedstawionej przez Komisję Europejską propozycji. Cięcie wynoszące ponad 20 proc. oznaczają, że do Polski trafi prawie 24 mld euro mniej niż obecnie.
 • siedziba Komisji Europejskiej
  Jeśli mierzyć zapał do reform retoryką i liczbą dokumentów programowych, to Unia jest najbardziej reformatorską organizacją na świecie. Począwszy od deklaracji bratysławskiej, przez euforię z okazji 60-lecia wspólnot europejskich i wydane wówczas przez Komisję szkice dotyczące przyszłości UE, aż po przyznanie Nagrody Karola Wielkiego Emmanuelowi Macronowi za ambicję reformowania Unii – przez ostatnie dwa lata o przyszłości Wspólnoty wiele powiedziano i napisano. Problem polega na tym, że praktyka nie nadąża w tym względzie za teorią.
 • komisarz Guenther Oettinger
  Kolejny wieloletni budżet UE zaprogramowany na 7 lat; będą w nim cięcia w polityce spójności oraz polityce rolnej; w maju zapadnie decyzja, czy zaproponowane zostanie powiązanie funduszy z praworządnością - poinformował komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger.
 • Siedziba Komisji Europejskiej
  Przyszła perspektywa finansowa UE nie będzie dla nas tak hojna. Otwarte pozostaje pytanie, o ile mniej pieniędzy dostaniemy.
 • Berlin, Niemcy
  Rząd Niemiec przewiduje, że polityka spójności, z której do Polski trafiają miliardy euro, po 2020 roku może przynieść mniejsze kwoty. Berlin rozważa, by stanowiła narzędzie wspierania praworządności w państwach UE, a środki z niej mogły iść na integrację uchodźców.
 • Euro
  Wygrana potyczka w wojnie o duże pieniądze z polityki spójności w unijnym budżecie po 2020 roku. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że niekorzystne dla nas zapisy w jednym z unijnych dokumentów zostały wykreślone. W Brukseli walka o fundusze dopiero się rozpoczyna i Polsce przyjdzie stoczyć jeszcze niejedną bitwę.
 • Donald Tusk i Beata Szydło
  Grupa unijnych krajów najbardziej dotkniętych kryzysem migracyjnym mobilizuje siły. Przed wczorajszym szczytem Unia Europejska - Turcja przywódcy ośmiu krajów Europy Zachodniej spotkali się, by rozmawiać o przyjęciu grupy syryjskich uchodźców z Turcji. To Niemcy, Austria, kraje Beneluksu, Szwecja, Finlandia i Grecja. Ponadto wewnątrz Unii tworzy się trzon krajów, które pieniędzy dla uchodźców szukają w unijnych funduszach.
 • Flagi Unii Europejskiej
  Komisja Europejska sprawdziła, jak kraje radzą sobie z wydawaniem pieniędzy na politykę spójności. Zdaniem brukselskich urzędników Warszawa dobrze sobie radzi z rozdysponowaniem środków. Są jednak także dziedziny, w których Polska mogłaby robić to lepiej.
 • Francuski prezydent Francois Hollande ocenił na zakończenie pierwszego dnia szczytu UE w Brukseli, że jest prawdopodobne, iż nie przyniesie on porozumienia ws. wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020.