• AK
  Jak podaje Radio Zet Ministerstwo Finansów ma zamiar zwolnić powstańców z obowiązku płacenia PIT do nagród.
 • Powstanie Warszawskie/fot.Tadeusz Bukowski ps. Bończa
  Tadeusz Bukowski ps. Bończa miał 35 lat, gdy jako jeden z 26 fotoreporterów Referatu Fotograficznego Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK wyruszył z aparatem w ręku, by dokumentować powstańczy zryw. Miał legitymację PSW – Prasowego Sprawozdawcy Wojennego – a terenem jego pracy było Śródmieście, w tym opanowane przez powstańców z Grupy Bojowej „Krybar” Powiśle, gdzie fotoreporter mieszkał przy ulicy Drewnianej 12. Bukowski uwiecznił zdobywanie pobliskiej elektrowni, budowanie barykad na Tamce, codzienną walkę cywilów o przetrwanie, powstańcze szpitale i pogrzeby, ale także wojenny teatrzyk „Kukiełki pod Barykadą”, którego twórcy chcieli dać warszawiakom odrobinę radości w te bohaterskie, a jednocześnie straszne dni. Trafił do niemieckiej niewoli, jako cywil, 12 września i do Warszawy wrócił wiosną 1945 r. Z ukrytych przez niego w trzech miejscach klisz przetrwały tylko te schowane w piwnicy domu przy Drewnianej. Część odnalezionych zdjęć pokazał po raz pierwszy na wystawie fotograficznej w 1979 r., rok później, tuż przed jego śmiercią, udało się wydać album. Wiele powstańczych fotografii „Bończy” pozostawało jednak nieznanych, dopóki nie trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam, po cyfrowej obróbce, ukazały się kadry, których poza autorem nikt dotąd nie widział. Oto kolejna seria zdjęć Tadeusza Bukowskiego z okresu Powstania Warszawskiego. Są to fotografie, które nie były wcześniej publikowane w albumie wydanym w latach 80-tych.
 • Powstanie Warszawskie
  200 pocztówek do powstańców warszawskich przygotują i wyślą w najbliższych dniach mali pacjenci Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Akcja to wyraz szacunku dla bohaterów, ale też okazja do ciekawych zajęć historycznych i plastycznych.
 • Powstanie Warszawskie/fot.Tadeusz Bukowski ps. Bończa
   Tadeusz Bukowski ps. Bończa miał 35 lat, gdy jako jeden z 26 fotoreporterów Referatu Fotograficznego Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK wyruszył z aparatem w ręku, by dokumentować powstańczy zryw. Miał legitymację PSW – Prasowego Sprawozdawcy Wojennego – a terenem jego pracy było Śródmieście, w tym opanowane przez powstańców z Grupy Bojowej „Krybar” Powiśle, gdzie fotoreporter mieszkał przy ulicy Drewnianej 12.Bukowski uwiecznił zdobywanie pobliskiej elektrowni, budowanie barykad na Tamce, codzienną walkę cywilów o przetrwanie, powstańcze szpitale i pogrzeby, ale także wojenny teatrzyk „Kukiełki pod Barykadą”, którego twórcy chcieli dać warszawiakom odrobinę radości w te bohaterskie, a jednocześnie straszne dni. Trafił do niemieckiej niewoli, jako cywil, 12 września i do Warszawy wrócił wiosną 1945 r. Z ukrytych przez niego w trzech miejscach klisz przetrwały tylko te schowane w piwnicy domu przy Drewnianej. Część odnalezionych zdjęć pokazał po raz pierwszy na wystawie fotograficznej w 1979 r., rok później, tuż przed jego śmiercią, udało się wydać album. Wiele powstańczych fotografii „Bończy” pozostawało jednak nieznanych, dopóki nie trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam, po cyfrowej obróbce, ukazały się kadry, których poza autorem nikt dotąd nie widział. Siedem z 20 przedstawionych przez DGP zdjęć to fotografie nigdy niepublikowane. Przedstawiając je oraz historię miejsc i ludzi z nimi związanych, składamy hołd znanym i nieznanym bohaterom Powstania.
 • Złożone gazety
  Niemiecka prasa przypomina w czwartek o przypadającej na ten dzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zaznacza, że zaproszenie na obchody szefa niemieckiej dyplomacji wcale nie jest czymś oczywistym.
 • Jan Ołdakowski
  Marsz, który przeszedł przez stolicę 11 listopada, stał się manifestacją jednej politycznej grupy. Gdyby to samo wydarzyło się przy okazji obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, byłoby to równoznaczne ze śmiercią tej idei - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
 • Zofia Klepacka
  W ostatnich dniach po mediach rozniosła się wieść, że Zofia Klepacka ma zostać członkiem honorowym Światowego Związku Żołnierzy AK. W poniedziałek otrzymała odznaczenie wbrew woli zarządu związku. Ten uznał nadanie go za bezprawne.
 • Jan Ołdakowski
  W rozmowie z Radiem Zet dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego zdradził, że przypadające na ten rok obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą miały specjalny charakter.
 • Archeolog podczas wykopalisk
  Archeolodzy Instytutu Pamięci Narodowej poszukują miejsc pochówków powstańców warszawskich w klasztorze Ojców Dominikanów - informuje piątkowy "Nasz Dziennik".
 • Zbigniew Ścibor-Rylski
  Środowisko Powstańców Warszawskich, wspierane przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, rozpoczęło starania o wybudowanie w stolicy pomnika, upamiętniającego postać zmarłego niedawno gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego. Monument ma stanąć w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Jest już wstępne zielone światło ze strony stołecznych radnych.