• Światowy Dzień Walki z Gruźlicą. Kobieta z pomalowaną twarzą w ramach kampanii informującej o zagrożeniu gruźlicą w Indiach
  Gruźlica jest chorobą zakaźną. Może zaatakować praktycznie każdy narząd, na przykład węzły chłonne czy stawy i kości, lub wiele z nich jednocześnie (postać rozsiana). Bardzo groźna jest gruźlica opon rdzeniowo-mózgowych u dzieci, ale statystycznie najczęściej atakuje płuca. Obchody przypadającego w niedzielę Światowego Dnia Walki z Gruźlicą mają podnieść świadomość społeczeństwa o tej niebezpiecznej chorobie i zwiększyć wysiłki w celu jej wyeliminowania.
 • Gruźlica na zdjęciu rentgenowskim
  Prątki gruźlicy są bardzo odporne. W niewietrzonej odzieży przeżywają 10 lat, w kurzu 20, na kartach książek – 40. Giną za to pod wpływem promieni słonecznych, a temperatura 75 stopni Celsjusza unieszkodliwia je po 10 sekundach. W Polsce gruźlica stanowi coraz mniejszy problem, ale rozpowszechnienie na świecie i rosnąca oporność na leki sprawiają, że nadal konieczne są szczepienia. Światowy Dzień Gruźlicy obchodzimy w niedzielę 24 marca.
 • Walka z gruźlicą - jeszcze jej nie wygraliśmy
  Gruźlica nie zniknęła. Co gorsza, ma się coraz lepiej. "To nieprawda, że z gruźlicą sobie poradziliśmy, a śmiertelne żniwo zbiera ona jedynie w krajach trzeciego świata" - przekonywali eksperci na VI Konferencji z okazji Światowego Dnia Gruźlicy w Warszawie.
 • Milion dzieci choruje na gruźlicę
  Ten problem jest bagatelizowany, choć jest bardzo poważny. Prawie milion dzieci rocznie zapada na gruźlicę. To od 10 do 15 proc. wszystkich chorych na świecie - alarmują lekarze. Diagnozowanie i leczenie gruźlicy u małych pacjentów jest bardzo trudne, bo zajmuje ona zwykle inne narządy niż płuca.