• Komputer
  Prawo autorskie nie we wszystkich aspektach idealnie reguluje współczesne media. Pojawia się więc coraz więcej problematycznych, czasem wydawać by się mogło tylko teoretycznych, ale w rzeczywistości bardzo życiowych zagadnień, które nie są literalnie przez ta ustawę tłumaczone. Jest jednak kilka generalnych zasad, do których stosując się możemy zapobiec sporym problemom.
 • Internet - wyobrażenie sieci
  Miliony użytkowników serwisu Chomikuj mogą nieświadomie łamać prawo. I nie chodzi w tym wypadku o osoby, które zamieszczają pirackie pliki z muzyką czy filmami. Wystarczy skorzystać z opcji „zachomikowania” pliku w publicznie dostępnym folderze, aby popełnić przestępstwo rozpowszechniania cudzego utworu bez uprawnień – wynika z precedensowego wyroku sądu w Olsztynie.
 • Sąd
  Poznański dziennikarz muzyczny Krzysztof Wodniczak będzie musiał przeprosić wdowę po Czesławie Niemenie za naruszenie jej dóbr osobistych. Taki wyrok zapadł dziś w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu.
 • Klawiatura komputera
  Kancelarie i prawnicy wyspecjalizowani w prawie autorskim mają w ostatnich tygodniach prawdziwe żniwa. Zaczęło się od działań kancelarii Anny Łuczak z Warszawy. 
 • haker internet komputer laptop
  Dane ponad 100 tys. internautów są już w rękach prokuratury. Chodzi o tych, którzy udostępnili w sieci kilka polskich filmów. Operatorzy telekomunikacyjni mają pełne ręce roboty.
 • Zamiast ośmiu organizacji tylko dwie będą pobierały opłaty za prawa autorskie i pokrewne. Na porozumieniu zawartym przez organizacje zarządzania tymi prawami najbardziej skorzystają przedsiębiorcy w mniejszych miejscowościach oraz markety.
 • Czy wszystko można swobodie rozpowszechniać w sieci?
  Nasila się konflikt między artystami niezgadzającymi się na swobodne rozpowszechnianie swoich dzieł w internecie a propagatorami otwierania zasobów.
 • Donald Tusk na boisku Orlik
  Firma projektująca obiekty sportowe domaga się odszkodowań od gmin, które wybudowały Orliki (boiska dla dzieci) według jej koncepcji. Chodzi o to, że niektóre samorządy miały skorzystać z projektu firmy Archisport, na co jej zdaniem nie miały zgody, z tym że projekt boisk piłkarskich gminy dostały od Ministerstwa Sportu i Turystyki.
 • Sklep muzyczny
  Prawa autorskie do utworów muzycznych będą poddane ochronie przez 70, a nie jak do tej pory 50 lat, zdecydowała Unia Europejska.