• Ból głowy
  Ból głowy to dolegliwość, która w większym lub mniejszym stopniu dotyka niemal każdego z nas. Jednym z najbardziej znanych jest ból migrenowy, który może dotyczyć nawet połowy dorosłej populacji. Jaka jest geneza powstawania migreny, czy istnieją czynniki ryzyka wzmagające dolegliwości bólowe oraz w jaki sposób przebiega jej leczenie – odpowiada dr n. med. Paweł Gołębiewski, neurolog z Centrum Medycznego Damiana.
 • Goździki
  Goździki mają słodki, lekko pikantny, korzenny aromat. Za ich smak i zapach odpowiada znajdujący się w nich olejek, który ma także właściwości lecznicze.
 • Kapsułki
  Kiedy silny ból nie mija, sięgamy po coraz mocniejsze leki. Po tych z paracetamolem i ibuprofenem kolejnym wyborem jest lek zawierający ketaprofen. O ile te pierwsze możemy mieć od ręki, o tyle na ten ostatni musimy mieć receptę. Sytuacja zmieni się jednak już za kilka miesięcy. Od 1 października 2017 roku Ketonal będzie lekiem OTC.
 • Lekarstwa
  Statystyczny Polak przyjmuje leki przeciwbólowe 7 razy w miesiącu, tymczasem nadużywanie leków i suplementów może opóźnić zdiagnozowanie poważnych chorób – przestrzegają specjaliści.
 • Curry
  Jeśli chcesz żyć długo, nie żałuj sobie potraw hojnie przyprawionych curry. Według najnowszych ustaleń naukowców ta indyjska przyprawa pomaga pokonać ból i chroni przed schorzeniami, które mogą powodować przedwczesną śmierć.
 • Polacy na potęgę faszerują się lekami przeciwbólowymi, nie znając nawet ich działania. W 2012 r. kupili prawie dwa miliardy tabletek i saszetek takich preparatów, wydając na to 873 mln zł. Tymczasem w badaniach GfK Polonia na zlecenie marki Nurofen żadna z 600 ankietowanych osób nie wiedziała, które z popularnych leków mają działanie przeciwbólowe, które przeciwgorączkowe, a które przeciwzapalne.
 • Lek przeciwbólowy zagraża słuchowi?
  Raczej na pewno masz je w swojej apteczce i sięgasz po nie, gdy poczujesz ból głowy. Tymczasem okazuje się, że regularne ich zażywanie może prowadzić do utraty słuchu. Tak wynika z ogromnego badania obejmującego ponad 62 tysiące osób.
 • Aspiryna chroni przed rakiem przewodu pokarmowego
  Ten popularny lek przeciwzapalny i przeciwbólowy od lat jest pod lupą naukowców, którzy wykazują również jego działanie przeciwnowotworowe. Najnowsze badania uwzględniły dane ponad stu tysięcy osób i wykazały terapeutyczną dawkę leku.
 • Aspiryna lekiem na raka?
  Po dziesięciu latach obserwacji pacjentów chorych na raka uczeni wykazali, że zażywanie aspiryny zwiększa szanse na przeżycie. Zdradzają też, jaka jest terapeutyczna dawka aspiryny.
 • Lek z konolidyną zastąpi morfinę w leczeniu ostrego bólu?
  Czas opiatów wykorzystywanych w leczeniu bólu jest chyba policzony. Naukowcy mają już następcę morfiny. Opracowali środek, który jest równie silny i skuteczny jak ona, a nie uzależnia.