• Agresywne dziecko? Winne klapsy jako metoda wychowawcza?
  Jeśli wydaje ci się, że lekki klaps dany dziecku od czas do czasu nie zaszkodzi mu, lecz je zdyscyplinuje, jesteś w wielkim błędzie. Kolejne badanie naukowe pokazuje, że bicie pociechy to kiepska metoda wychowawcza, która przynosi skutki odwrotne od oczekiwanych.
 • Stomatolog wyśledzi, czy dziecko nie było wykorzystane seksualnie
  Polscy dentyści potrzebują szkoleń na temat wykrywania przemocy i nadużyć seksualnych wobec dzieci - uważa Rzecznik Praw Dziecka.
 • Przemoc wobec dzieci powoduje u nich stres i w przyszłości wywołuje raka?
  Brytyjscy naukowcy opublikowali dość kontrowersyjne wnioski ze swoich badań. Otóż zaobserwowali, że dzieci, które są bite, w przyszłości częściej chorują na raka i astmę oraz mają schorzenia serca.
 • Telefony
  Intymne rozterki, problemy towarzyskie i miłosne, zagrożenie płynące z internetu, a nawet – molestowanie seksualne. Nie wszystkie te tematy są poważnie traktowane przez dorosłych, jednak są miejsca, gdzie każdy z nich zostanie potraktowany z należytą uwagą. Mowa o telefonach zaufania dla dzieci i młodzieży. Jaką pomoc można znaleźć, gdzie jej szukać?
 • Nastolatek
  Kradzieże cennych przedmiotów, zabieranie pieniędzy, znieważanie, pobicia. Oto codzienność polskich uczniów. Do alarmujących danych należy doliczyć też handel narkotykami. Trudno oczekiwać pomocy nauczycieli, skoro oni sami padają ofiarą napaści…
 • Samookaleczanie - dziewczyna z żyletką
  Te wstrząsające dane powinny zaalarmować wszystkich rodziców, opiekunów i pedagogów. Liczba dzieci przyjmowanych do szpitala na skutek samookaleczeń wzrosła w przeciągu ostatniej dekady o 70 procent! Nawet co dziesiąte dziecko okalecza się przynajmniej raz w tygodniu. Truje się, „tnie”, celowo spada z roweru lub wali głową w ścianę… Co sprawia, że dzieci krzywdzą siebie i jak je przed tym chronić?
 • Przemoc w szkole
  Coraz brutalniejsze występki, coraz młodsi sprawcy. Przestępczość w szkołach wciąż rośnie a wymuszenia, rozboje i przestępstwa narkotykowe to tylko niektóre przykłady. „Jako społeczeństwo uznaliśmy dzieci za osoby dorosłe. Efekt jest taki, że zachowują się one jak dorośli” – komentuje socjolog w „Rzeczpospolitej”.
 • Dziecko - ofiara przemocy
  Coraz więcej mówi się zarówno o psychologicznych urazach ofiar przemocy w rodzinie, jak i wojennych traumach żołnierzy. Okazuje się, że te grupy łączy więcej, niż przypuszczano. Dziecko, które doświadczyło przemocy, jest jak żołnierz na froncie – ich mózgi pracują niemal tak samo, a konsekwencje złych doświadczeń są dalekosiężne…
 • Przemoc seksualna wobec polskich dzieci - alarmujące dane
  Zastraszająco duży procent polskich dziewcząt i chłopców doświadczył przemocy seksualnej - wynika z badań. Prawne możliwości przeciwdziałania przemocy seksualnej wobec dzieci wciąż nie są wystarczające - alarmują eksperci.