• TSUE Europejski Trybunał Sprawiedliwości
  Więcej "frankowiczów" musi dać bankom jasny sygnał, że nie są zadowoleni ze swoich umów i będą walczyli o swoje prawa w sądach. Wyrok TSUE to kolejny argument w sporze, który dostali do ręki. Tylko pod presją banki zdecydują się na wypracowanie racjonalnych propozycji ugodowych – mówi Izabela Dąbrowska-Antoniak, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w biurze Rzecznika Finansowego
 • TSUE
  TSUE wydał długo wyczekiwany przez cały rynek wyrok w polskiej sprawie frankowej (C-260/18). TSUE uznał, że sądy krajowe nie mogą uzupełniać umowy kursem średnim NBP oraz że w toku procesu to konsument decyduje czy nieważność umowy jest dla niego korzystna. Sądy krajowe mogą więc albo stwierdzać nieważność umowy albo orzekać o przewalutowaniu. TSUE uznał także, że sąd krajowy nie może się sprzeciwić nieważności, jeśli klient się tego domaga. Wyrok TSUE jest jednoznacznie korzystny dla kredytobiorców – zarówno kredytów indeksowanych, jak i denominowanych.
 • Sebastian Kaleta
  W sprawie frankowiczów polski rząd i rzecznik generalny TSUE mają tę samą opinię; kredyty denominowane do franka naruszały przepisy o ochronie konsumenckiej - podkreślił w czwartek wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
 • franki szwajcarskie
  Prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Wyrok TSUE jest zgodny z oczekiwaniami. TSUE podzielił w całości stanowisko reprezentowane przez rzecznika TSUE - komentuje z Luksemburga dla gazetaprawna.pl adw. Wiktor Budzewski.
 • Piotr Müller
  Rząd zakłada opcję, że wyrok TSUE będzie korzystny dla osób mających kredyty we frankach szwajcarskich; taki wyrok nie będzie miał jednak masowego wpływu w jednej chwili na cały system bankowy, sprawy będą rozstrzygać się stopniowo w sądach - stwierdził w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
 • Franki szwajcarskie
  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda ważne orzeczenie dla osób spłacających kredyty walutowe i dla banków, które te kredyty udzieliły. Może to był przełomowy moment w niemal 20-letniej historii walutowych hipotek w naszym kraju. Historii, w której początkowy optymizm instytucji finansowych,, ich klientów, ekonomistów i polityków (a także dziennikarzy) przerodził się w jeden z największych problemów dla stabilności naszego systemu bankowego.
 • tsue, prawo
  Nawet korzystne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie niedozwolonych klauzul w umowach kredytów frankowych nie spowoduje "automatycznego przewalutowania". Ale może być wykładnią dla polskich sądów, jak rozstrzygać w takich sprawach – mówi Izabela Dąbrowska-Antoniak, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w biurze Rzecznika Finansowego.
 • Franki szwajcarskie
  Prezydent podpisał wczoraj nowelizację ustawy o wsparciu frankowiczów. Bankowcy i spłacający walutowe hipoteki czekają teraz na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie zgodności z prawem zapisów w tego typu umowach. Zapytaliśmy przedstawicieli sektora o ocenę potencjalnych konsekwencji decyzji trybunału.
 • Frank szwajcarski
  Im więcej kredytów hipotecznych naraz zostanie zamienionych na złotowe, tym może być gorzej i dla części klientów, i dla banków.
 • Franki szwajcarskie
  Pieniędzy na pewno nie starczy dla wszystkich. Przy wsparciu nowego funduszu na przewalutowanie w pierwszym roku może liczyć najwyżej co dziesiąty frankowicz.