• Zestresowane dziecko
  Czasem łatwiej zrzucić problem na złe duchy, niż przyznać, że się ma jakiś psychologiczny problem lub coś trudnego dzieje się w rodzinie - mówi psycholog dr Igor Pietkiewicz z Uniwersytetu SWPS, który bada zjawisko nagłych zmian zachowania i tożsamości przypisywanych opętaniu.
 • Polskie pieniądze - stuzłotówki
  Czy pieniądze mogą uleczyć chorą duszę? Szwedzcy naukowcy odkryli, że pacjenci cierpiący na zaburzenia psychiczne czuli się dużo lepiej, gdy co miesiąc otrzymywali 500 koron, czyli równowartość niespełna 225 złotych, niż ci, którzy dostawali tylko lekarstwa.
 • "Bates Motel" nie tylko dla miłośników Hitchcocka
  Kto nie pamięta mrożących krew w żyłach scen z "Psychozy" Alfreda Hitchcocka? Ich sprawca Norman Bates jest bohaterem tego serialu, którego pierwszy sezon trafił już na płyty DVD.
 • Coraz młodsi ludzie mają problemy psychiczne
  Rośnie liczba pacjentów oddziału psychiatrycznego w szpitalu w Nowym Sączu. W ubiegłym roku było ich 335, a w tym do listopada jest już 350.
 • Alfred Hitchcock w 1960 roku
  Trwa renesans Alfreda Hitchcocka. Zaledwie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na ekranach – mniejszym i większym – pojawiły się dwie pełnometrażowe produkcje fabularne traktujące o brytyjskim filmowcu. Jego największe dzieła wydano po raz pierwszy w formacie Blu-ray. Obszerna książka Stephena Rebello na temat kulisów powstania "Psychozy" trafiła na kolejne rynki wydawnicze. Wreszcie opiniotwórczy magazyn filmowy "Sight & Sound" wybrał "Zawrót głowy" najlepszym filmem w historii kina, tym samym strącając z piedestału "Obywatela Kane'a", który stał na nim od 1962 roku. Możemy się temu fenomenowi przyglądać z bliska, bowiem Polski – tym razem – nic nie ominęło.
 • Polacy w kiepskiej kondycji psychicznej
  Co piąta dorosła osoba doświadczyła w jakimś okresie życia zaburzeń psychicznych. Skąd się biorą choroby mózgu i jak je pokonać - radzą eksperci.
 • Anthony Hopkins był Hannibalem, będzie Hitchcockiem
  W sieci pojawiło się kolejne zdjęcie Anthony'ego Hopkinsa w roli Alfreda Hitchcocka.
 • Wcześniak zagrożony psychozą?
  Dzieci urodzone przedwcześnie narażone są na rozwój wielu chorób. Według najnowszych badań zagrażają im również zaburzenia psychiczne – w tym psychoza maniakalno-depresyjna.
 • 1. Mechaniczna pomarańcza
  W Katowicach trwa 15. Festiwal Filmów Kultowych. Z tej okazji redakcja portalu Stopklatka.pl przygotowała zestawienie TOP 10 kultowych produkcji, które po prostu trzeba zobaczyć. Są wśród nich propozycje czysto rozrywkowe i obrazy wielkich mistrzów kina…
 • Chorzy do ostatniej chwili przed wybuchem psychozy są przekonani, że się kontrolują
  Co prześladuje ludzi chorych na psychozę? Co czują? Co podszeptują im głosy w głowie? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć we wspomnieniach pacjentów walczących z tą straszną chorobą.