• Rafał Woś
  P rzez długi czas panowało przekonanie, że choć anglosaski kapitalizm bywa zimny i okrutny, to przynajmniej daje wyniki. Nie to, co kapitalizm ciepłych kluch z Europy Zachodniej czy innej Skandynawii.
 • Rafał Woś
  J ak nazwać system, w którym żyjemy? Najpewniej kapitalizmem. Dominuje w nim własność prywatna, kapitał hula bez większych ograniczeń po najdalszych zakamarkach globu, a praca ludzka stała się towarem. Ale podskórnie czujemy, że nie jest to ten kapitalizm, którym przed laty tak bardzo zachwycali się jego piewcy.
 • Rafał Woś
  T uż po Nowym Roku wybuchło w naszej publicystyce krótkie zamieszanie wywołane wejściem do polityki rapera Popka. Trochę się do tego zamieszania przyczyniłem, pisząc w innym miejscu, że nie wiem, jakim wytatuowany muzyk byłby politykiem, ale zgłoszony przez niego pomysł prowadzenia nowoczesnej polityki monetarnej (po angielsku MMT) jest sensowny.
 • Rafał Woś
  Noblista Joseph Stiglitz napisał tekst, który dobrze wyraża nastroje sporej części opinii publicznej. W Polsce również.
 • Rafał Woś
  Tradycyjnie kończę grudzień przyznaniem mojego subiektywnego tytułu Ekonomisty Roku 2018. Tym razem otrzyma go dobrze znany (choć w Polsce bardzo nielubiany) brodaty autor „Kapitału”.
 • Sebastian Kulczyk
  R ozmowa o podatkach spadkowych nas nie ominie. Mam na myśli Polskę oraz bardziej bogaty i rozwinięty Zachód. Będzie ona konieczna z prostego powodu.
 • Rafał Woś
  Największym grzechem globalizacji było to, że nie podnosiła standardów pracy w krajach biedniejszych, a jednocześnie obniżała je w tych bogatszych. To zdanie można dziś usłyszeć nie tylko na niszowych zjazdach lewackich aktywistów, lecz również wśród absolutnie pierwszoligowych ekonomistów naszych czasów. Ich zdaniem czas na zupełnie nowe podejście do tworzenia następnych układów handlowych.
 • Gazety
  Dziennikarz ekonomiczny Rafał Woś po trzech latach pracy i krótko po kontrowersjach związanych z felietonem dla portalu Gazeta.pl żegna się z tygodnikiem "Polityka".
 • Rafał Woś
  Fenomenem naszych czasów jest to, że prawica stała się naprawdę wielkim i szerokim namiotem. Rozdyskutowanym i niezwykle pluralistycznym nurtem politycznym, gdzie obok siebie mogą być ludzie o bardzo różnych światopoglądach. Nie wierzycie?
 • Rafał Woś
  P roduktywność to jedna z największych zagwozdek współczesnej gospodarki. Zwłaszcza w krajach rozwiniętych, gdzie od dobrej dekady albo nawet dwóch prawie przestała rosnąć. I to pomimo wielu przełomowych innowacji, których świat się w tym czasie dorobił. Jak to pogodzić?