• Papierosy skracają życie
  O skutecznych sposobach na rzucenie palenia z Magdaleną Cedzyńską, psychologiem, kierownikiem Poradni Pomocy Palącym z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, rozmawia Katarzyna Pinkosz.
 • Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Katarzyna Głowala podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia
  Ministerstwo Zdrowia wraz z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji prowadzi działania mające na celu wypracowanie kompleksowego leczenia raka płuc, piersi, jelita grubego, prostaty i narządów kobiecych – poinformowała podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala. W Polsce jest bardzo niska pięcioletnia przeżywalność osób chorych na raka. Pięć lat przeżywa zaledwie 10-15 procent pacjentów.
 • Ważna profilaktyka
  Większości z nich można uniknąć albo zwalczyć. Trzeba jednak je znać. Oto czynniki ryzyka chorób układu krążenia i układu oddechowego.
 • W Polsce rak płuca co roku wykrywany jest u 22 tys. osób i z powodu wysokiej śmiertelności niemal tyle samo chorych z jego powodu umiera
  Ponad 25 procent zgonów z powodu nowotworów związanych jest z rakiem płuca, najgroźniejszą chorobą nowotworową – przypominają organizacje pacjentów z okazji przypadającego w listopadzie Miesiąca Świadomości Raka Płuca. – Możemy mówić o porażce. Zapadalność na raka płuca wśród kobiet rośnie – alarmuje profesor Joanna Chorostowska-Wynimko z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
 • Rak płuc
  Chorzy na raka mogliby żyć dłużej, ale szpitalom nie opłaca się stosować nowoczesnych badań diagnostycznych i terapii w tzw. terapiach lekowych. Pacjenci apelują o wykorzystanie nowych metod, szczególnie że decyzje resortu zdrowia otwierają taką możliwość – pisze "Gazeta Polska Codziennie".
 • Komórka rakowa i probówki
  Kiedy słyszymy, że ktoś z bliższej lub dalszej rodziny ma raka, od razu wpadamy w panikę, że choroba może dotknąć również nas. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, można odziedziczyć raka, ale nie każdego i nie zawsze. Sprawa jest bardziej skomplikowana.
 • Rak płuca
  Można poprawić jakość życia pacjentów z zaawansowanym rakiem płuca, a niektórym nawet przedłużyć życie – zapewnia prof. Rodryg Ramlau z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
 • Mężczyzna pali papierosa
  Jak groźne jest palenie? Wyjaśnił to w "Dzień Dobry TVN" Tadeusz Orłowski z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. - Palenie to przyczyna nie tylko chorób nowotworowych, ale całego szeregu innych chorób - zaznaczył Orłowski. Czy palenie papierosów powoduje tylko raka płuc?
 • Chory mężczyzna
  Liczba zgonów spowodowanych paleniem tytoniu wynosi w Polsce blisko 67 tys. rocznie; palenie wciąż jest dużym wyzwaniem dla polskiego społeczeństwa i państwa - powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.
 • Rak płuca - kto choruje najczęściej?
  Rak płuc jest najczęstszym nowotworem złośliwym nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Pacjenci często lekceważą jego objawy i diagnozowany jest za późno, gdy nie ma już szans na wyleczenie. Co warto o nim wiedzieć?