• Społeczeństwo
  Jednoczy działaczy protestanckich, katolickich i prawosławnych, nie licząc już muzułmańskich państw Azji. Ultrakonserwatywny ekumenizm postawił na globalne działanie ponad podziałami
 • Cerkiew
  Nadanie autokefalii Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu dodatkowo osłabi podejmowane przez Moskwę próby utrzymania Kijowa w swej politycznej orbicie, a także próby przywrócenia wpływów Rosji na obszarze posowieckim - ocenia w poniedziałek "Financial Times".
 • Wierni z krzyżami
  Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. Jak wynika z ostatniego raportu Centrum Studiów nad Nowymi Religiami, wyznawcy Chrystusa są współcześnie bardziej prześladowani niż w pierwszych wiekach.
 • Szympans
  Naukowcy już dawno odkryli, że szympansy używają kamieni jako narzędzi. teraz zaobserwowali dziwne, być może rytualne zachowania tych ssaków i zastanawiają się, czy te małpy człekokształtne nie odprawiają jakiegoś rytuału – pisze "Gazeta Wyborcza".
 • Tak Polacy oceniają Kościół
  O tym, dlaczego wielkie religie monoteistyczne potępiły osiąganie dochodów jedynie z obrotu kapitałem, i o wiernych, którzy przez tysiące lat szukali sposobu, by to odkręcić
 • Religa na świecie
  Święta, ceremonie, mistyczne obrzędy, kapłani, duchowni, szamani - zobacz najlepsze zdjęcia dokumentujące życie religijne wiernych najróżniejszych wyznań z całego świata w 2012 roku.
 • W Darfurze od niedawna jest spokojnie
  Przedsecesyjny Sudan stanowił złożoną mozaikę etniczno-religijną. Należący do grupy ludów semickich i wyznający islam Arabowie (żyjący w północnej oraz środkowej części kraju) tworzyli najsilniejszą pod względem kulturowym, gospodarczym oraz politycznym społeczność. Obok nich (między innymi w Darfurze, gdzie od niedawna jest spokojnie) żyją czarni muzułmanie. Południe zamieszkują przede wszystkim Niloci, do których zalicza się ludy Dinka oraz Nuerów, Szylluków i wiele mniejszych wspólnot. Niejednokrotnie dochodziło między nimi do bratobójczych walk, które przeplatały się z wojną z Chartumem.