• Kolano
  Zbyt intensywna aktywność fizyczna, niewłaściwa dieta, nadwaga – kolana nie mają z nami łatwego życia. Chociaż na co dzień dzielnie zmagają się z przygotowanymi przez nas „atrakcjami”, w pewnych przypadkach mogą po prostu powiedzieć: STOP! Skutek? Ból, obrzęki, trzeszczenie w stawach czy zmniejszenie ich ruchomości. Dolegliwości te mogą niestety oznaczać, że prowadzony przez nas styl życia stał się przyczyną wystąpienia tzw. chondromalacji rzepki kolanowej, czyli schorzenia polegającego na osłabieniu i rozmiękaniu tkanki chrzęstnej.
 • Ból kolana
  Pozycja siedząca, chodzenie, uprawienie sportu – niemal każde działanie „aktywuje” do pracy nasze kolana. Niestety często również nasz styl życia (np. brak ruchu, siedząca pozycja w pracy) nie sprzyja zdrowiu kolan, a to w konsekwencji może prowadzić do pojawienia się bólu lub innych dolegliwości, które skutecznie utrudniają nam wykonywanie nawet najprostszych, codziennych czynności. Jakie czynniki negatywnie wpływają na kondycję kolan? I co robić, gdy pojawiają się pierwsze problemy?
 • Badanie wzroku
  Krótsze są kolejki do tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Pacjenci krócej czekają na usunięcie zaćmy i endoprotezoplastykę – poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia.
 • Rezonans magnetyczny mózgu
  W Pekinie odbyły się pierwsze w historii zawody w diagnozowaniu chorób neurologicznych między lekarzami a sztuczną inteligencją. Algorytmy maszynowe zwyciężyły zdecydowanie - jak się okazało, ich diagnozy były o 20 proc. skuteczniejsze od ludzkich. Maszynie udało się poprawnie zdiagnozować 25 z 30 przypadków, podczas gdy ludziom ta sztuka udała się w 19 przypadkach. Sztuczna inteligencja nie ma jednak zastąpić śmiertelników w diagnozowaniu chorób, a jedynie być narzędziem ułatwiającym pracę lekarzy.
 • Mężczyzna na wózku inwalidzkim
  Strategię kompleksowej opieki nad pacjentami ze stwardnieniem rozsianym (SM) zaproponowali w środę w stolicy eksperci Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia. Ich zdaniem pomoże ona skrócić czas oczekiwania chorych na optymalne leczenie i poprawi jego jakość.
 • Rezonans magnetyczny
  Jak nieinwazyjnie zajrzeć do wnętrza organizmu, dokładnie przyjrzeć się poszczególnym narządom i szybko wykryć wszelkie niepokojące zmiany, na przykład nowotwór we wczesnym stadium, które da się leczyć? Właśnie temu służy rezonans magnetyczny. To jedna z najdokładniejszych metod diagnostycznych, która w dodatku dziś wcale już nie wiąże się z koniecznością spędzenia kilkudziesięciu minut w bezruchu w wąskim tunelu hałasującego urządzenia. Jak obecnie wygląda takie badanie i czego można się dzięki niemu dowiedzieć?
 • Mężczyzna gra w tenisa
  Ból łokcia w przebiegu przypadłości określanej mianem łokcia tenisisty to wynik nadwyrężenia stawu łokciowego podczas intensywnych ćwiczeń lub pracy fizycznej. Dolegliwościom bólowym towarzyszy zwykle unieruchomienie stawu, utrudniające wykonywanie prostych czynności życia codziennego, dlatego mimo iż uraz ten nie należy do groźnych, nie wolno go bagatelizować.
 • Rezonans magnetyczny
  Jeszcze do niedawna rezonans magnetyczny w narkozie można było wykonać wyłącznie w warunkach szpitalnych i w trakcie hospitalizacji, dziś wykonuje się go coraz częściej w warunkach ambulatoryjnych. To dobra wiadomość dla osób, które panicznie boją się badania.
 • Będzie można czytać myśli innych ludzi?
  Holenderscy naukowcy pracują nad maszyną do odczytywania ludzkich myśli. Twierdzą, że mają obiecujące rezultaty.
 • Dziecko - ofiara przemocy
  Coraz więcej mówi się zarówno o psychologicznych urazach ofiar przemocy w rodzinie, jak i wojennych traumach żołnierzy. Okazuje się, że te grupy łączy więcej, niż przypuszczano. Dziecko, które doświadczyło przemocy, jest jak żołnierz na froncie – ich mózgi pracują niemal tak samo, a konsekwencje złych doświadczeń są dalekosiężne…