• Gruźlica na zdjęciu rentgenowskim
  Prątki gruźlicy są bardzo odporne. W niewietrzonej odzieży przeżywają 10 lat, w kurzu 20, na kartach książek – 40. Giną za to pod wpływem promieni słonecznych, a temperatura 75 stopni Celsjusza unieszkodliwia je po 10 sekundach. W Polsce gruźlica stanowi coraz mniejszy problem, ale rozpowszechnienie na świecie i rosnąca oporność na leki sprawiają, że nadal konieczne są szczepienia. Światowy Dzień Gruźlicy obchodzimy w niedzielę 24 marca.
 • Rak płuca
  Zachorowalność na raka płuca w Polsce jest wysoka; choroba w dużej mierze wywoływana jest czynnikami zewnętrznymi, zależnymi od ludzi m.in. paleniem tytoniu czy smogiem – wskazują eksperci.
 • Lekarz ogląda RTG płuc
  RTG to badanie wykorzystujące promienie rentgenowskie, dzięki którym uzyskujemy obraz narządów wewnętrznych. Jak często można się mu poddawać?
 • Wizyta u lekarza
  Wiek nie jest już barierą w walce z chorobą. Najnowocześniejsza radioterapia jest nawet dla najstarszych pacjentów. W Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach pomyślnie zakończyła się radioterapia u 92-letniej chorej. Pani Elżbieta to najstarsza pacjentka poddana tego typu leczeniu w placówce.
 • Wizyta u lekarza
  Kiedy coś nam dolega, zależy nam przede wszystkim, aby powrócić do zdrowia. Tymczasem lekarze patrzą na każdy przypadek z nieco innej perspektywy. Jakie pytania najczęściej są zadawane neurologom?
 • Promienie X odkrył Wilhelm Roentgen
  Był pierwszym laureatem nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Zasłużył się przede wszystkim jako odkrywca promieniowania X, które zrewolucjonizowało wiele dziedzin ludzkiego życia. Dziś (10 lutego) mija 90. rocznica śmierci niemieckiego fizyka Wilhelma Roentgena.
 • Niektóre z przepisywanych testów i procedur mogą szkodzić pacjentom
  W Stanach Zjednoczonych przeprowadza się za dużo testów i procedur medycznych, które są często niepotrzebne, a czasem nawet szkodzą - ogłosiła koalicja amerykańskich lekarzy i pacjentów. Zaleca ona ich ograniczenie.
 • Przełom w leczeniu guzów nowotworowych
  Białko stymulujące wzrost tkanki nowotworowej, pomaga też rakowi w naprawianiu uszkodzeń, np. spowodowanych promieniowaniem - udowodnił zespół prof. Piotra Sicińskiego z Bostonu. Zakłócenie odbudowy uszkodzonych komórek rakowych poprawiłoby skuteczność radioterapii.
 • Według badań Światowej Organizacji Zdrowia nosicielem prątka gruźlicy jest co trzeci człowiek
  230 osób - w tym prawie 200 dzieci - zostanie przebadanych na gruźlicę, po tym jak u woźnej w przedszkolu w Jastrowiu (Wielkopolskie) wykryto tę chorobę - poinformował Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr Andrzej Trybusz.