• Sól na łyżce
  Mniej soli to zdrowie i więcej ludzi uratowanych przed przedwczesną śmiercią. O zmniejszenie spożycia soli apeluje WHO w obchodzonym dziś, 29 września, Światowym Dniu Serca.
 • Upał groźny dla chorych na serce
  Słoneczne dni zachęcają do wypoczynku na świeżym powietrzu, jednak upały nie wpływają korzystnie na zdrowie. Szczególnie narażone w tym okresie są osoby starsze i zmagające się ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Wysokie temperatury mogą powodować gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego, co może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia.
 • Czekolada
  Świetna wiadomość dla wielbicieli czekolady, zwłaszcza ciemnej o dużej zawartości kakao. Uczenie wykazali, że obniża ona ciśnienie krwi i chroni przed schorzeniami serca.
 • Kobiety chore na serce częściej dopada demencja
  Amerykańscy naukowcy zaobserwowali, że kobiety, które chorują na serce, są aż trzy razy bardziej zagrożone problemami z myśleniem, mową i pamięcią.
 • Dużo siedzisz? Grozi ci cukrzyca
  Wszyscy, którzy teraz siedzą, powinni wstać. Badania na ogromnej liczbie osób - bo prawie 800 tysiącach - wykazały, jak bardzo szkodliwy jest siedzący tryb życia. Praca za biurkiem może prowadzić nawet do przedwczesnej śmierci.
 • Za mało snu? Duże ryzyko udaru mózgu
  Udar nie musi być wynikiem otyłości czy schorzeń serca. Naukowcy w badaniu z udziałem kilku tysięcy osób wykazali, że znaczącym czynnikiem ryzyka udaru jest za krótki nocny odpoczynek. Zobacz, w jak wielkim jesteś niebezpieczeństwie.
 • Cukier szkodliwy jak inne używki. Będzie opodatkowany?
  Lista zarzutów przeciw cukrowi jest naprawdę długa... Na jej końcu pojawia się najnowsze doniesienie naukowe, że cukier jest toksyczny i należy kontrolować jego spożycie tak jak picie alkoholu czy palenie papierosów. Jakie rozwiązanie proponują eksperci?
 • Praca na zmiany jest dla kobiet związana ze zwiększonym ryzykiem otyłości brzusznej
  Osoby pracujące na zmiany są narażone na otyłość brzuszną - alarmują kanadyjscy naukowcy. Ale nie tylko. Okazuje się, że praca w systemie zmianowym grozi śmiertelnymi schorzeniami.