• Kadr z filmu "Seksmisja"
  "Kierunek - wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja" - kultowy dziś bon mot z komedii science fiction "Seksmisja" w reż. Juliusza Machulskiego oburzył przed laty partyjnych towarzyszy z PZPR. Właśnie mija 35 lat od jego premiery. Film z miejsca zdobył serca widzów w trudnym czasie połowy lat 80.
 • Seksmisja
  "Andrzej Wajda wspominał, że za wynagrodzenie za 'Popiół i diament' kupił sobie używany samochód średniej klasy. A gaża Krystyny Zachwatowicz za rolę w 'Pannach z Wilka' wystarczyła na kupno jednego, eleganckiego, ale jednego sweterka". Z Andrzejem Klimem, autorem książki "Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL" rozmawiamy o absurdalnych ingerencjach cenzury, dziwnych pomysłach na dofinansowania i legendach wokół imprezowego stylu życia filmowców w czasach PRL.
 • Juliusz Machulski: Nauczmy się cieszyć z sukcesów
  Kultura w Polsce wciąż nie jest dobrem pierwszej potrzeby – mówi Juliusz Machulski, reżyser takich filmów jak "Vabank", "Seksmisja" i "Vinci". – Państwo ma obowiązek pomagać kulturze, nie sposób jednak wszystkiego przeliczyć na wpływy z kasy. A dziś to jest główne założenie, artysta stał się zakładnikiem nie swojej sprawy
 • 1. "Tootsie" (1982), reż. Sydney Pollack
  Conchita Wurst nie była pierwsza. Przed słynnym Austriakiem sukienki zakładało wielu znakomitych aktorów. Czasem nawet owe przebieranki przynosiły im Oscara. Oto 10 filmów, w których mężczyźni nie występują w spodniach, a w... sukienkach.
 • Poród
  Rusza śledztwo w sprawie rewolucyjnych wyników badań japońskiej naukowiec. Dr Haruko Obokata chwaliła się na łamach "Nature", że ma nową, prostą metodę rozmnażania komórek macierzystych. Okazuje się jednak, że mogła to być wielka mistyfikacja.
 • Oto wyniki plebiscytu na Polski Film Wszech Czasów:
  W ramach akcji FILMFEST PL (16 dni debaty o filmie polskim) zorganizowany został plebiscyt na Polski Film Wszech Czasów. W jego wyniku zaś powstała lista 50. najlepszych polskich filmów wszech czasów, a że rodacy kochają komedie, to właśnie one (przede wszystkim w wydaniu PRL-owskich mistrzów) królują w rankingu. Za portalem Stopklatka.pl przedstawiamy jego pierwszą, złotą dziesiątkę.
 • Jerzy Stuhr kończy 65 lat
  Niektórzy mogą go pamiętać z filmów Krzysztofa Kieślowskiego, inni być może wolą go w komediach Juliusza Machulskiego. A najmłodsi na pewno kojarzą jego głos ze "Shreka". Jerzy Stuhr kończy 65 lat, a my z tej okazji przypominamy jego filmowe dokonania. Zobacz zdjęcia!