• Szpitalny korytarz
  Byłemu wiceministrowi przetoczono krew od nosiciela wirusa HIV, pisze "Fakt". Andrzej Włodarczyk, bo o nim mowa, całą sprawę bagatelizuje.
 • Meningokoki
  Zakażenia meningokokami mogą być bardzo groźne - ostrzegają specjaliści. Ciężkie zakażenie z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych może prowadzić do gwałtownej sepsy a następnie zgonu. Pierwszym objawem jest gorączka i inne, podobne do grypy: bóle mięśni, głowy, wymioty a następnie sztywnienie karku.
 • Szczepionka
  Na zdrowiu nie warto oszczędzać. Należy się szczepić przeciw podstawowym chorobom, ale też przeciw nowym zagrożeniom, takim jak pneumokoki. Mówił o tym w Sygnałach Dnia w Jedynce profesor Andrzej Radzikowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
 • Zapalenie płuc u dziecka może we wczesnym etapie przebiegać bezobjawowo
  Kaszel, problemy z oddychaniem, gorączka, złe samopoczucie i osłabienie dziecka to typowe objawy zapalenia płuc u dzieci. Warto jednak uświadomić sobie, że na wczesnym etapie rozwoju schorzenie to może przebiegać bezobjawowo.
 • Szczepionka
  Wprowadzenie szczepień przeciwko pneumokokom dla wszystkich dzieci do 2. roku życia. To postulat Grupy Ekspertów na rzecz programu Szczepień Ochronnych w Polsce.
 • Dziecko u lekarza
  Ospa, różyczka czy rotawirusy – to choroby powszechnie kojarzone z wiekiem dziecięcym. Jednakże lista przypadłości najczęściej dotykających najmłodszych jest znacznie dłuższa.
 • Młotek sędziowski
  Ruszył proces lekarzy, którzy nie potrafili rozpoznać sepsy u 3,5 letniego chłopca, który zmarł. Biegli zarzucają im niekompetencję. Matka chłopca domaga się, by sąd odebrał lekarzom prawo do wykonywania zawodu.
 • W Polsce szczepienia przeciwko pneumokokom są zalecane
  Dzieci w wieku 24-36 miesięcy, które mieszkają na terenie stolicy mogą zostać za darmo zaszczepione przeciwko pneumokokom, bakteriom szczególnie groźnym dla maluchów. Akcja szczepień finansowana przez miasto stołeczne Warszawa trwa do 7 grudnia tego roku.
 • Meningokoki mogą się przenosić poprzez pocałunek
  Wbrew powszechnej opinii zagrażają nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Łatwo się nimi zarazić, bo mogą się przenosić poprzez pocałunek lub picie z jednej szklanki. Wywołują zapalenie opon mózgowych i sepsę, która często kończy się śmiercią. Jak chronić się przed meningokokami?
 • Darmowe szczepionki dostaną wcześniaki, dzieci z ciąż mnogich oraz z wadami wrodzonymi
  Od poniedziałku w Radomiu dzieci z tzw. grupy podwyższonego ryzyka zdrowotnego są szczepione przeciwko pneumokokom. Za tydzień rozpoczną się szczepienia przeciwko grypie dla seniorów. Szczepienia finansuje miasto.