• Król Hiszpanii Filip VI, prezydent Włoch Sergio Mattarella i prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa w teatrze w Neapolu
  Do dyplomatycznej gafy doszło w teatrze operowym w Neapolu. W obecności króla Hiszpanii Filipa VI i jego ojca Juana Carlosa odegrano hymn ich kraju w wersji frankistowskiej. Obecny razem z nimi prezydent Włoch Sergio Mattarella przeprosił za ten błąd.
 • Prezydent Sergio Mattarella podczas uroczystości Święta Wyzwolenia
  "Historia uczy, że kiedy narody zamieniają wolność na obietnice porządku i ochrony, wydarzenia zawsze przybierają tragiczny i destrukcyjny obrót" - powiedział prezydent Włoch Sergio Mattarella w swym wystąpieniu w obchodzone w czwartek Święto Wyzwolenia.
 • Sergio Mattarella
  Trudno o większy kontrast między nowowybranym prezydentem Włoch, Sergio Mattarellim a byłym włoskim premierem Silvio Berlusconim. Pierwszy to niemalże asceta, żyjący skromnie, nie przepadający za luksusem intelektualista i przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości zarazem, drugi zaś sybaryta, gustujący w młodych kobietach, szybkich samochodach i luksusie, z prawem będący na bakier.
 • Sergio Mattarella
  73-letni Sergio Mattarella, były wielokrotny minister, m.in. obrony narodowej, a obecnie sędzia Trybunału Konstytucyjnego, jest 12. prezydentem Republiki Włoskiej. Wybrało go Zgromadzenie Narodowe w czwartym głosowaniu, gdy wystarczała już zwykła większość. Quorum wynosiło 505, Mattarella otrzymał 664 głosy.