• Robert Lewandowski
  Skandynawskie media opisują dyspozycję Roberta Lewandowskiego jako nieprawdopodobną i oszałamiającą, a jego samego jako ”super napastnika”, „polski grom Bundesligi”, „maszynę do seryjnej produkcji bramek”.
 • Mężczyzna z karabinem
  Specjalizujący się w sprawach terroryzmu sąd apelacyjny w Sale utrzymał karę śmierci dla trzech zabójców turystek ze Skandynawii w grudniu 2018 r. W wypadku czwartego skazanego, któremu sąd pierwszej instancji wymierzył karę dożywocia, zasądzono karę śmierci.
 • Mapa Skandynawii
  Po latach pływania w głównym nurcie UE w Polsce ujawniła się potrzeba wykreowania własnej, nieszablonowej polityki zagranicznej, która odpowiadałaby na nowe wyzwania. Zasadne staje się jednak pytanie, czy rząd, który obwieścił to nowe otwarcie, na pewno obrał dobre kierunki.
 • Gazociąg
  Wracają rozmowy o dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Temu między innymi poświęcona jest wizyta premier Beaty Szydło w Norwegii. To właśnie z tego kraju w 2001 roku rząd Jerzego Buzka chciał pozyskać błękitne paliwo, żeby uniezależnić kraj od dostaw z Rosji. 
 • Stolica Finlandii Helsinki
  Fińscy politycy otwarcie przyznają, że wyborcy nie mają co liczyć na prezenty. Realna jest groźba, że gospodarka będzie się kurczyć czwarty rok z rzędu.
 • Kajaki na rzece w kanionie Verdon, Prowansja, Francja
  Aktywne wakacje to coraz popularniejszy sposób na spędzenie urlopu. Podróżnicy poszukują takich kierunków, w których nie tylko znajdą wiele zabytków i atrakcji turystycznych, ale także świetne warunki do uprawiania sportu. Wśród ulubionych dyscyplin sportowych przoduje oczywiście kolarstwo, ale szczególnie w wakacje warto spróbować także pływania kajakiem. W Europie możecie wybierać wśród wielu miejsc idealnych do trenowania tej dyscypliny.
 • Rolniczy protest w Warszawie
  Związki zawodowe złapały wiatr w żagle – pogotowie strajkowe ogłoszono w najważniejszych branżach, a na kwiecień Solidarność zapowiada manifestację w Warszawie – jednak za demonstracją siły nie musi kryć się prawdziwa przewaga. Tak jest w przypadku organizacji działających w Skandynawii.
 • Mężczyzna na strzelnicy
  Szwecja i Finlandia zawarły porozumienie o stałej współpracy wojskowej. Szwedzkie media nazywają porozumienie "historycznym". Komentatorzy przypominają, że jest to realizacja koncepcji powstałej jeszcze przed II wojną światową.
 • Wichura w Danii
  Potężny wiatr dał się już we znaki mieszkańcom Wysp Brytyjskich. Teraz wichura paraliżuje życie w Danii i południowej Szwecji. W miejscowości Als nad brzegiem cieśniny Kattegat prędkość wiatru osiągała dziś 190 km na godzinę. Jest jedna ofiara śmiertelna, kilka osób zostało rannych.
 • Wiking
  Z czym kojarzy się nam słowo „wiking”? W masowej wyobraźni jest przede wszystkim kwintesencją barbarzyństwa i krwawych podbojów, prowadzonych przez nieokrzesanych blondynów w hełmach z rogami. Jak nasze wyobrażenia mają się do danych historycznych i archeologicznych? Poniżej zmierzymy się z kilkoma największymi mitami dotyczącymi wikingów.