• Rezonans mózgu
  Zmniejszanie się objętości mózgu, czyli tzw. atrofia mózgu, zachodzi szybciej u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (SM), jednak wczesne rozpoznanie choroby i włączenie skutecznego leczenia może hamować ten proces – ocenili eksperci w rozmowie z PAP.
 • niepełnosprawny
  Stwardnienie rozsiane jest przewleką chorobą ośrodkowego układu nerwowego. W Polsce na tę przypadłość choruje około 40 tysięcy ludzi.
 • Wózek inwalidzki
  Należy usprawnić dostęp do refundowanych terapii, w ramach tzw. programów lekowych, chorym ze stwardnieniem rozsianym, bo część z nich czeka zbyt długo na rozpoczęcie leczenia – alarmowali eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie.
 • niepełnosprawni
  30 maja obchodzony jest Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego, choroby z którą zmaga się ponad 2,5 miliona osób na całym świecie. Głównym motywem tegorocznych obchodów są niewidzialne objawy SM, które znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie chorych.
 • niepełnosprawny
  Stwardnienie rozsiane u każdego chorego przebiega inaczej, różni się występującymi objawami, stopniem zaawansowania i tempem postępowania. SM przyjmuje też kilka postaci. Oprócz postaci najczęstszej – rzutowo-remisyjnej (RRMS), są też postaci postępujące. I choć wydawać by się mogło, że opcji terapeutycznych w SM jest w tej chwili w Polsce wiele, okazuje się, że grupa osób z postacią postępującą nie ma obecnie dostępu do żadnego refundowanego leczenia mimo tego, że istnieją pewne możliwości terapii, które mogą im pomóc.
 • Farmaceuta w aptece
  Dla chorych z tzw. pierwotnie postępującą postacią stwardnienia rozsianego, którzy mieli dotąd ograniczone możliwości leczenia, pojawiła się nowa szansa terapii – powiedzieli eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie poświęconej sytuacji chorych z tym schorzeniem.
 • pacjent
  Dzięki postępowi w diagnostyce i w metodach terapii stwardnienie rozsiane (SM) nie oznacza dziś niepełnosprawności – przekonują eksperci kampanii edukacyjnej „Nie sam na SM”. Zwracają zarazem uwagę na rolę wsparcia osób z SM przez lekarza, rodzinę i znajomych.
 • pacjent
  Nasz mózg to centrum dowodzenia całym ciałem. Zbudowany jest z miliardów komórek nerwowych, które tworzą wielką sieć połączeń. Komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym kontaktują się między sobą, a wraz z nerwami znajdującymi się w oczach, tworzą ośrodkowy układ nerwowy. Podobnie jak w przypadku przepływu informacji w sieci społecznościowej, ośrodkowy układ nerwowy stale rozmawia z samym sobą a także resztą ciała – to właśnie dzięki temu myślimy, oddychamy, czujemy, widzimy, poruszamy się. Czasami jednak wystarczy kilka zakłóceń, aby ta sieć przestała działać w prawidłowy sposób.
 • niepełnosprawni
  Dzięki zwiększeniu w ostatnich latach dostępności do nowych terapii dla osób ze stwardnieniem rozsianym, ich absencja w pracy spada – przekonują eksperci kampanii „Choroba? Pracuję z nią!”.
 • Obraz tomografii mózgu
  Największym wyzwaniem w opiece medycznej są coraz częściej występujące choroby mózgu, dlatego neurologia powinna być specjalizacją priorytetową w polityce zdrowotnej – przekonywali przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.